OT z Zamawianie, czas oczekiwania i odbiór nowego auta

Zaczęty przez Rocko, 2024/01/14 20:18

Poprzedni wątek - Następny wątek

Galon

Cytat: Kabe w 2024/01/15 22:58Czyli benzynowa wersja też w Czechach powinna mieć darmowe autostrady w takim razie ... he he
a może w Czechach lepiej sobie to planują. Po prostu, nie chodzi o emisję spalin na autostradzie (gdzie są najmniej szkodliwe), tylko o kolejną zachętę do zakupu aut mniej szkodzących otoczeniu. Czesi w życiu i na urzędzie... używają mniej patosu ... a o swoje dobro zadbają.

S-Tig

Cytat: arekp w 2024/01/15 22:48
@Kabe nie chce wsadzać kija w mrowisko, ale X3 w M-pakiecie i porównywalnym dieslem to jakieś ~263k PLN.
Jak dla mnie to kij w mrowisko wsadzać trzeba i pisać wprost, że VW odbiło kompletnie. W sensie, że nie ma co udawać, że jest inaczej.
Cytat: Galon w 2024/01/15 22:51przepraszam, że wciąż się wtrącam, ale.... to nie jest takie proste. Z nie tylko mojego doświadczenia wynika, że na drogach krajowych Tiguan eHybrid potrafi pierwsze 100km przejechać ponad 80% bezemisyjnie. W dalszej podróży ta wartość spada, ale jednak zawsze to kilkadziesiąt %. Najmniej bezemisyjnie jedzie w słabym zagęszczeniu ruchu na autostradzie, no ale też wówczas są najkorzystniejsze warunki emisji dla silników spalinowych, bo równa jazda bez przyspieszeń i marnowania energii kinetycznej na jej zamianę w ciepło podczas tarcia hamulców przy zwalnianiu.
A to nie jest tak, że na DK to przejedzie tak jak się to ustawi? I każdy normalny człowiek ustawi, żeby DK robić spalinowym, żeby mieć pełną baterię do używania tam gdzie się najwięcej oszczędza, czyli po zjeździe z DK?

arekp

Cytat: S-Tig w 2024/01/16 11:22A to nie jest tak, że na DK to przejedzie tak jak się to ustawi? I każdy normalny człowiek ustawi, żeby DK robić spalinowym, żeby mieć pełną baterię do używania tam gdzie się najwięcej oszczędza, czyli po zjeździe z DK?

Nie do końca. Na krajówkach jazda w trybie hybrydowym ma sens, gdyż jazda rzadko jest płynna, a podczas hamowania następuje odzysk energii. Dodatkowo silnik elektryczny wpiera spalinowy podczas większych obciążeń typu podjazdy, dzięki czemu ekonomia jazdy jest zdecydowanie wyższa.

Na drogach ekspresowych i autostradach, gdzie raczej jedziemy bardziej statycznie, hybryda niewiele pomoże - a zdecydowanie nie odzyskamy wystarczająco energii. Pomijam tryb w którym celowo ładujesz baterię podczas pracy silnika spalinowego - a nie z rekuperacji energii. Oczywiście nadal mamy wsparcie hybrydy na podjazdach co poprawia ekonomię jazdy, ale to z moich obserwacji nie warte utraty energii względem całej podróży.

Po 15 tysiącach w hybrydzie, zaczynam dostrzegać braki w "inteligencji" auta. Niby wskazanie miejsca docelowego podróży pozwala na trasę w trybie adaptacyjnym - optymalizację trasy "do" z uwzględnieniem - przynajmniej w moim aucie - wszystkich różnic w wysokości terenu itp. Przynajmniej według deklaracji działania tej funkcji. Problem w tym, że nie da się zaprogramować trasy "tam i powrotnej", aby cało to inteligentne planowanie miało większy sens.

I faktycznie odbiegamy za mocno w bok w właściwego tematu.

Corso

Cytat: Galon w 2024/01/15 19:17
A ja uważam, że strefy są potrzebne.
Nad ta strefą będzie jakaś kopuła która nie dopuści "skażonego" powietrza z zewnątrz?  ;D SCT teoretycznie miała by sens, gdyby zlikwidować transport spalinowy do zera, choć i tak dużo by to nie dało, przykład powyżej.Co do tlenków azotu: https://www.youtube.com/watch?v=hcoiwF_wb9c W kuchni mamy wielokrotnie wieksze stężenie i nadal żyjemy...Całe te sct jest po to, by pozbawic ludzi aut, by szlachta przy korycie  i celebryty miały gdzie parkować swoje gabloty.

van_daal

Cytat: Corso w 2024/01/18 09:29Całe te sct jest po to, by pozbawic ludzi aut, by szlachta przy korycie  i celebryty miały gdzie parkować swoje gabloty.
Ty tak serio?

Kabe

Pamiętam Covid w Warszawie, przez wiele tygodni nie było praktycznie aut na ulicach i pomimo zimy, działającego ogrzewania w domach nie było smogu na ulicach! W ostatnich 2 latach jak temperatura spada poniżej zera to trudno się idzie chodnikiem przez smog. Inna sprawa że wiele osób na to nie zwraca uwagi, tylko dziwi się że źle się im oddycha ...
Tak czy inaczej ja po Covid zmieniłem zdanie o samochodach spalinowych w miastach na niekorzyść.

Corso

Cytat: van_daal w 2024/01/18 09:59

Ty tak serio?
Serio, serio. A po według Ciebie to jest? Dla lepszego powietrza? ;D Jeśli chcemy się pozbyc kopcących gratów to trzeba to robić za pomocą SKP i odpowiednich badań oraz wszystkich aut w całym kraju a nie tylko w centrach miast.

van_daal

Jak mawiali starożytni Grecjanie: "Miałeś okazję milczeć..."
;)

Corso

Cytat: Kabe w 2024/01/18 10:16
Pamiętam Covid w Warszawie, przez wiele tygodni nie było praktycznie aut na ulicach i pomimo zimy, działającego ogrzewania w domach nie było smogu na ulicach!
Serio? Polecam obejrzeć, jest w filmie podane jaka była różnica w czasie pandemii i po pandemi, praktycznie żadna:https://www.youtube.com/watch?v=aFb87-3KE0k
CytatW ostatnich 2 latach jak temperatura spada poniżej zera to trudno się idzie chodnikiem przez smog
Normalnie potykałeś się o ten smog. ;D
Ten smog wystepuje tylko poniżej zera? Czy jednak dlatego, że ludzie palą w piecach? W Delhi mrozu nima a smogu od cholery....

Corso

Cytat: van_daal w 2024/01/18 10:31
Jak mawiali starożytni Grecjanie: "Miałeś okazję milczeć..."
;)
Odstaw ścieki głównego nurtu, to szkodliwe.

Kabe

https://aqicn.org/map/europe/pl/
Zachęcam zerknąć na mapę czystości powietrza, PL niestety się wyróżnia ...


Kabe

To są opinie pojedynczych osób, autorów filmów lub autorów tekstów (nie mylić z dziennikarzami).
Najbardziej zanieczyszczone powietrze zimą w ostatnich latach było w takich miastach jak Radomsko czy Skawina (właśnie przez palenie w piecach). W dużych miastach smog mocno zależy od kumulacji aut w centrach miast, w korkach, na drochach kilkupasmowych w mieście. O efekcie braku aut w centrach miast w czasie Covid już pisałem.
Ale to też moja opinia i obserwacja, można się z nią nie zgodzić.
Tak czy inaczej decyzje nie zależą od nas tylko są narzucone odgórnie przez Unię Europejską, tak więc nasze zdanie jest tutaj najmniej istotne.

arekp

Łapka do góry, który z Was korzysta z Systemu Start-Stop ;-)

Kabe

Ja od początku, ale pewnie jestem jedyny he he