Cześć!
Podpowiecie, który przewód warto kupić do Tiguana Phev?
https://swiatbaterii.pl/kable-ev/36467-green-cell-kabel-ev-type-2-22kw-5m-do-ladowania-tesla-model-s3xy-i3-i4-ix-id3-id4-ev6-e-tron-ioniq-5-eqc-zoe.html
Znalazłem coś takiego, jest OK?
A ja coś takiego:
https://allegro.pl/oferta/green-cell-kabel-gc-ev-type-2-22kw-5m-do-ladowan-12560279610
albo
https://allegro.pl/oferta/green-cell-kabel-gc-ev-type-2-22kw-7m-do-ladowan-12560280238 (https://allegro.pl/oferta/green-cell-kabel-gc-ev-type-2-22kw-7m-do-ladowan-12560280238?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_content=wybrane&utm_content=supercena&utm_content=lvsku&utm_term=desc-yes&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_mtrzcj_czesci_czesci-samochodowe_pla_pmax_sc&ev_campaign_id=18003445430&gclid=CjwKCAjwvNaYBhA3EiwACgndghTpJF6AeVl3GDktIzQ8OVnaKGwVQPoqRBfPBSc7LhYBbdMwXwD3qRoC7ewQAvD_BwE)
Wygląda ok.
900zl?!? Bez jaj!
Kabel i dwie wtyczki



Kupowanie kabla 22kW do Tiga mija sie z celem bo ładowarka pokładowa to chyba 5kW max a wg internetów to tylko 3,6kW.
Ale te o mniejszej mocy są 1-fazowe.
Może kolega woli obciążać 3 fazy? Nie oceniam. Podlinkowałem takie same w rozsądnej cenie.
Ja rozumiem, co nie zmienia faktu ze:
1. Nie załaduje szybciej 1 czy 3 fazy - max moc ładowania to 3,6kW dla obu rodzajów.
Jedynie rozłożenie obciążenia w domu jest inne pod warunkiem ze ma ładowarkę domowa 3fazową. Dla publicznych ładowarek bez znaczeni jak się je obciąża.
2. Tysiąc złotych polskich za kabel z dwoma wtyczkami to rozbój w biały dzień.
Ja rozumiem i się w pełni zgadzam ale:
1. Czy są kable TRÓJFAZOWE (bo jest różnica w prądzie gdy się ciągnie 5kW z 1 fazy a z 3) mniej niż 22kW i co ważniejsze o ile tańsze? Bo jak znacznie to jest o co kruszyć kopię a jak nie to nie ma znaczenia i mocy będzie "na zaś"...
2. Tak, rozbój - dlatego podałem linki do takich samych ale znacznie tańszych.
:)
Nie mam pojęcia czy są trójfazowe do ładowania mniejsza mocą. Śmiem twierdzić ze nie. Te 22kW są dostosowane do ładowania pełnych elektryków wiec grubość przewodu jest tak dobrana. Pewnie niebiorąca się robic dla PHEV bo i tak zysk żaden na ładowaniu. Pozostaje albo zrobić samemu albo kupić 22kW na zaś.
...na pewno są 11 kW trójfazowe.
Cytat: mike_0 w 2022/09/06 08:29Podpowiecie, który przewód warto kupić do Tiguana Phev?
Wg specyfikacji dla tego auto maksymalna moc ładowania AC to 3,6kW.
To auto można ładować tylko jednofazowo z maksymalnym prądem 16A.
Touareg PHEV ma chyba ładowanie 7,2kW (32A), a trójfazowe ładowanie jest w autach elektrycznych ID.X.
Właściwy kabel z gniazdem Type 2 będzie właśnie jednofazowy 3,6kW (16A).
Kabel jednofazowy 7,2 kW (32A) ma grubsze przewody, ale jest droższy.
Kabel trójfazowy 11kW (16A) lub 22kW (32A) ma dodatkowe przewody (2 i 3 faza), które i tak nie będą wykorzystywane i jest dużo droższy.
Nieważne do jakiej stacji ładowania (jednofazowej czy trójfazowej, 16A czy 32A) i jakim kablem auto zostanie podłączone to i tak maksymalna moc ładowania to 3,6kW.
TUTAJ (https://preis-zone.pl/kable-do-ladowania-samochodow/4979-kabel-do-ladowania-samochodow-elektrycznych-ac-230v-16a-36kw-5m-typ-2-ip54-3213-5907589333213.html) kabel jednofazowy 3,6kW (16A) chyba w rozsądnej cenie.
Składanie samemu takiego kabla niekoniecznie będzie tańsze, bo same wtyczki sporo kosztują.
Słowem wstępu:
Jeśli nie jest zaprogramowana godzina odjazdu to po podłączeniu ładowarki samochód ładuje się do pełności cięgiem.
Można też zaprogramować w harmonogramie godzinę odjazdu i wybrać, czy na tę godzinę ma się naładować, nagrzać (ogrzewanie postojowe) czy jedno i drugie.
Wtedy jeśli mamy zaprogramowaną godzinę odjazdu i podłączymy ładowarkę to wstępnie ładowanie odbywa się do zadanego poziomu (max 50%) bezzwłocznie.
Potem, jeśli czas do wyznaczonego odjazdu jest dłuższy niż wymagany do pełnego naładowania, następuje przerwa w ładowaniu.
W końcu samochód znowu się ładuje tak, że w pełni naładowany jest na krótko przed wyznaczoną godziną odjazdu.
Jeśli na zadaną godzinę chcemy, by był i naładowany i nagrzany, to koniec pełnego ładowania ma miejsce jakieś 30-40 min przed zadaną godziną a ok. kwadrans przed nią włącza się ogrzewanie.
Jeśli na zadaną godzinę chcemy by był tylko nagrzany to ogrzewanie włącza się ok. kwadrans (EDIT: 10 min) przed wyznaczoną godziną.
Tyle teoria.
Ja generalnie ładuję samochód w pracy więc w tygodniu mam ustawioną godzinę odjazdu na fajrant i obecnie (zima) zadane ładowanie + grzanie.
Ponadto w tygodniu mam też ustawioną godzinę odjazdu na rano z zadanym tylko grzaniem.
Zdarzało się już, że pomimo powyższego samochód w pracy ładował się cięgiem od razu do maxa i na koniec nie grzał.
Dzisiaj rano zaś się nie nagrzał (akurat jak w nocy był przymrozek).
Czy Wam koledzy również zdarzało się, że harmonogram nie zadziałał?
Nie zdarzyło, ale rzadko korzystam z programowania czasu odjazdu i nagrzewania wnętrza (tylko z ciekawości, może zimne poranki to zmienią). Ładuje auto wyłącznie ze swojej instalacji elektrycznej. Dlatego po powrocie do domu podłączam do gniazda i jak w aplikacji zobaczę, iż zostało mnie więcej 1,5-1 h do końca ładowania to przerywam ładowanie i ponownie uruchamiam rano na ten czas przed odjazdem, aby bateria nie była skostniała.
Zatem aż prosi się o harmonogram. No, chyba że "rano" oznacza od g. 9 wzwyż... ;)
Automat z wymuszonym min. baterii na 50% zostawia niecałe 3 godziny do końcowego doładowania. Ubolewam, że "geniusze" z VW nie dali możliwości wstępnego ładowania do nawet 80%. Dlaczego?... >:(
Dzisiaj rano "powtórka z rozrywki". Ogrzewanie znowu nie wystartowało.
Na szczęście przyuważyłem i wystartowałem ręcznie.
Edit: Możliwe, że za wcześnie sprawdziłem - wcześniej sądziłem, że ogrzewanie włącza się 15 minut przed odjazdem gdy w istocie to 10 minut i chyba tego dnia wstrzeliłem się w te 5 minut...
Nie zmienia to faktu, że przypadki zignorowania harmonogramu były bo wsiadałem do zimnego auta.
I jak na zawołanie: dzisiaj ładowanie na 50% się nie zatrzymało. Zrobiłem to ręcznie przy naładowaniu baterii do 80%...
Czy ci ludzie z VW potrafią coś zrobić jak należy? :(
Gzie podziała się ta sławetna "niemiecka solidność"? Żenada.
Wtedy ją pozostanę przy własnym komputerze , tym w głowie. A na serio, to może pomoże reinstalacja we connect, choć problem raczej w komputerze auta.
Raczej na pewno.
Mnie reinstalacja poprawiła komunikację aplikacji z autem.
Mnie bardziej wnerwia niepewne działanie harmonogramu.
Kapryśność WC jest tylko dodatkowym uniedogodnieniem. Najnowsza aktualizacja nieco jakby pomogła.
Nawet nie probuje tego harmonogramu.
Dla mnie nieprawdopodobne jest ze w XXI wieku funkcjonalność aplikacji przesłania punktu docelowego z mapy w telefonie do nawigacji samochodu potrafi być opóźniona o... jeden dzień!
Tak
Co któryś raz niestety jest tak ze klikam punkt z mapy w telefonie i ,,użyj w pojeździe" siedząc za kołkiem i nic. Pojawia sie za 10min, godzine a czasem dopiero na dugi dzień.
Jaja jak berety, w czasach gdy Ping w grze do serwera i powrotnie to 50ms poprzez LTE a 3ms na światłowodzie.
Mam wrażenie ze usługi VW są przesyłane modemem analogowym albo noszone w wiadrze...
Żenada
Zauważyłem, że czasem - niezbyt często - dźwięk silnika spalinowego staje się wyraźnie głośniejszy, taki jakby bardziej "rasowy".
Najpierw trochę się tym niepokoiłem. Jednak jakoś tak od pewnego czasu wydaje mi się, że dźwięk ten pojawia się tylko w trybie GTE - tak, czasem ulegam "pokusie" ;D .
Czy Wy też to zauważyliście?
Obecnie mam "teorię" na ten temat:
w autach z napędem PHEV i EV montowany jest głośnik emitujący jakiś tam dźwięk - słuszny wymóg UE dla bezpieczeństwa pieszych. Wiadomka.
Wydaje mnie się, że VW uruchamia ten głośnik także w trybie GTE właśnie by nieco powiększyć kierowcy... no wiecie... EGO. ;)
Mylę się?
Jeśli taki mrukliwy to raczej nie jest dźwięk silnika. Wyrażenie słyszałem emisję takiego dźwięku w Seacie cupra plug-in. Nie używam GTE, zapomniałem o nim. Wczesniej zdarzyło się, że w trakcie jego użycia pasażerka robiła się czujna i prosila o bezpieczną jazdę. Ta była takowa ale pojawiający się dźwięk wywoływał jej subiektywne odczucie że jadę za szybko.
Van-daal nie wiem jaki dźwięk słyszysz ale ja też tak mam ,że raz poznaję że włączył się silnik spalinowy po obrotomierzu , a raz po dźwięku. Zastanawiam się czy na to nie ma wpływ moment kiedy silnik spalinowy zaczyna ładować baterie Co wy na to ?
Witam. Mam pytanie odnośnie kół do Tiguana. Normalnie dostarczany jest na 18". A czy 17" można założyć? Chodzi mi o zimowe opony/koła i ewentualne łańcuchy.[/size]
Koła są od 17 do 20, w konfiguratorze różnych wersji można sobie sprawdzić jakie zmieniają się parametry kół. Ja na zimę mam 18, na lato 19.
Cytat: Peterka w 2023/08/13 10:28A ładujecie z ładowarek publicznych? jakie polecacie jeśli chodzi o cenę i szybkość ładowania? Czy ma sens używać ładowarek DC?
Wolne ładowanie wydłuża żywotność baterii. Pojemność naszych baterii jest stosunkowo mała i całkowity czas ładowania ładowarką 2,4 kW nie jest przesadnie długi - w czasie 8h pracy spokojnie naładuje.
Ja unikam wszelkich szybkich ładowarek.
Korzystałbym z nich tylko gdybym musiał. Dotychczas (rok) nigdy to się nie zdarzyło...
[mention]van_daal [/mention] dzięki za odpowiedz .
Ma możecie przybliżyć jakie da koszty ładowania na publicznych ładowarkach? Takie rzeczywiste. Jak napisałem u mnie w pracy jest jeszcze darmowa ładowarka , ale nie wiadomo jak długo . Wiec liczę się z koniecznością ładowania na publicznych stacjach. Mieszkam w bloku i w Garazu podziemnym zarząd wspólnoty odciął prąd do gniazdek
Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Cytat: van_daal w 2023/08/13 10:38Ja unikam wszelkich szybkich ładowarek.
Korzystałbym z nich tylko gdybym musiał. Dotychczas (rok) nigdy to się nie zdarzyło...
Jakakolwiek "szybka" ładowarka powyżej 3,7kWh nic Wam nie da, gdyż tylko tyle Tiguan jest w stanie przyjąć.
Mamy tego świadomość, zresztą nie warto z nich korzystać bowiem za dużo czasu trwa ładowanie w trasie. Silnik spalinowy jest od tego, aby jechać dalej, a nawet podładować baterię.🤗
Odniosłem się do tego co pisze
@van_daal, że unika szybkich ładowarek, ale niepotrzebnie.
Tiguan nie ma chyba gniazda na DC. Tylko AC.
Mam jeszcze jedno pytanie. Czym można sterować w Tiguanie za pomocą aplikacji VW Connect? Czy można ustawić sobie zdalnie klimatyzacje? Ogrzewanie? Ale bez WEBASTO.
Za pośrednictwem aplikacji, bez ustawiania tego w aucie, możesz klimatyzować wnętrze na określoną godzinę odjazdu, tak samo podgrzać kabinę lub włączyć tylko odmrażanie szyb. Włączyć klakson lub światła, otrzymać dane o pojeździe np o odblokowaniu pojazdu, lub otwartej szybie czy pokrywie, zamknąć auto i szyby, przeglądać statystyki każdej podróży, ustawić czas odjazdu, ustawiać nawigacje wg. zaplanowanej podróży, są też powiadomienia o niepokojących zdarzeniach w pojeździe, np. kradzieży lub usterkach, koniecznych przeglądach. Takie tam są...obecnie wchodzi nowa apka Volkswagen.
Dzięki. Piszesz o zamykaniu okien. A jak jest z domykaniem szyb z pilota. To chyba Tiguan ma.
Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Raczej ma, to dość powszechne usprawnienie. Nie sprawdzałem w Tiguanie.
No Toyota nie ma , ale mam nadzieje ze Tiguan ma . Moj Kodiaq ma . Fajna funkcja
Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Ma.
Z pilota ma i domykanie i otwieranie.
Czy ten Tiguan ma akumulator ( normalny) umieszczony w bagażniku a nie w komorze silnika? To jest akumulator EFB lub AGM?
Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
...a co piszą w instrukcji obsługi ?
Cytat: Mave w 2023/08/19 22:04
...a co piszą w instrukcji obsługi ?
O kurczę poczułem się przez chwile jak uczeń w szkole. (https://emoji.tapatalk-cdn.com/emoji1.png)
W instrukcji jest rozdział odnośnie wspomagania rozruchu i ram jest napisane: @ w pojazdach z akumulatorem 12V umieszczonym w bagażniku ..." Taki tekst dla mnie oznacza ze nie w każdym modelu akumulator umieszczony jest bagażniku. Stad moje pytanie
Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
...nawet elektryk ma akumulator 12V więc hybryda również ma takowy :) spalinówka ma w komorze silnika ...
Jasne tylko gdzie jest on umieszczony? W moich wszystkich dotychczasowych samochodach akumulator był umieszczony w komorze silnika.
W instrukcji znalazłem tez, ze akumulator 12V znajduje się pod pokrywą we wnętrzu pojazdu lub bagażniku. Dlatego zadałem pytanie czy u Was jest w bagażniku umieszczony i jakiego jest rodzaju.
...no to masz problem :) i w tym temacie nie pomogę :(
Nie jest to raczej jakiś duży problem. Myślałem, ze jeśli użytkujecie taki samochód, to odpowiedź na to pytanie jest prosta i szybka.
Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
...ja akurat nie użytkuje takiego pojazdu :) (co łatwo sprawdzić)... tylko z grzeczności dostarczyłem Ci instrukcje obsługi w innym temacie.
Ok. Dzięki za instrukcje . Pozdrawiam
Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Akumulator ten zwykly w hybrydzie jest w bagażniku z lewej strony. Możesz odszukać zdjęcia bagażnika Tiguan eHybrid w necie i obejrzeć sobie jak to jest rozwiązane. Zaznaczam, że obecnie inaczej jest zorganizowana wnęka pod podlogą,
Dzięki. A tak z ciekawości wiesz może czy to jest akumulator EFB czy AGM?
Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Nie wiem jaki to jest akumulator.
Sorry za może głupie pytanie. Czy ten samochód można ładować gdy jest beza a samochód stu poza garażem . Oczyściwszy gniao prądowe jest w pomieszczeniu. Ma ten samochód jakieś zabezpieczenia ?
Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Elektryk zamontował mi wodoszczelne gniazdo na płocie, abym mógł ładować auto na zewnątrz. Kosztowało kilkadziesiąt złotych. Ładowarka ma zabezpieczenia ale i tak wsuwałem ją pod zderzak, w czasie deszczu. Nie odnotowałem żadnych problemów.
Ładowarka jest niby hermetyczna.
Jedyny problem z ładowarką (kablem) jaki miałem to taki, że jak było ciepło (słońce) to się przegrzewała i redukowała moc ładowania.
Dwukrotnie.
Potem kładłem ją już zawsze w cieniu i to się nie powtórzyło.
Czy u siebie macie taka wytłoczkę w bagażniku?
(https://uploads.tapatalk-cdn.com/20230826/7a9466ec1e8c05d63fcc7e47c960bcfc.jpg)
Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Mam inną, wg. mnie ciut sprytniejszą, bo można schować w niej gaśnicę, kompresor, narzędzia i resztę drobiazgów.
Ja i
@Galon mamy taką:
https://vag-forum.pl/nasze-auta/elegancki-tigryd-ii-fl-by-van_daal/msg26720/#msg26720
No Van_daal ma sprytniejszą, bo udoskonalił ją o mała klapę 😁
Jak to jest z ładowaniem ze stacji ładowania AC. Właśnie podłączyłem samochód fontakiej stacji 22kW i po godzinie mam komunikat
(https://uploads.tapatalk-cdn.com/20230826/adab25761373eb20c625ba2787c30e32.jpg)
Czas ładowania to ponad 7 godzin. To z gniazdka domowego ładuje mi ok 10 godzin. Co jest nie tak . Stacja której teraz używam to NOXO.
Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Sprawdź maksymalny prąd ładowania w ustawieniach auta.
Ze zwykłego gniazdka ładowanie trwa około 5 h.
Masz na myśli to ustawienie?
(https://uploads.tapatalk-cdn.com/20230826/111c8e7d325682a5225808f02b463366.jpg)
Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Tak, zmień prąd ładowania na max, a dolną granicę na 50%, możesz jeszcze sprawdzić w E-menager czy ktoś nie ustawił godziny odjazdu na jakiś dzień tygodnia, np. Weekendu.
Jak jazdy po górach, używałeś trybu B, albo może D ma zjazdach po prostych aby zachować energię kinetyczną do następnego podjazdu, tzw. "żeglowanie", jakie wyniki i wrażenia?
Dzięki Galon. Wczoraj przestawiłem na lądowanie prądem maks i podłączyłem samochód do domowego gniazdka . Od razu czas ładowania zmniejszył się do 5 godzin z kawałkiem
Odnośnie jazdy w górach wypowiem się później . Tak używam często B. Mam nadzieje ze jak używam B to zapalają się światła Stop

. Wyhamowywanie nawet na sporym zjeździe 12% jest duże
Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Bądź spokojny, stopy zaświecają się.
Cytat: Galon w 2023/08/27 10:17
Bądź spokojny, stopy zaświecają się.
Niestety ale nie zapalają się . Sprawdzałem to w czasie ostatniej jazdy w nocy
Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Zapalają, tylko rekuperacja musi być konkretna i wyraźnie wyhamowywać samochód.
Też sprawdzałem.
Gdyby było inaczej to przez ten rok jeżdżenia miałbym już kogoś w du..ie albo byłbym wielokrotnie strąbiony.
Nigdy nie miałem jakiejkolwiek, choćby nawet mało groźnej sytuacji tego rodzaju.
Ok. Wydawało mi się ze rekuperacja jest silna i samochód bardzo zwolnił. Ale może hamowanie było za słabe
Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Witam wszystkich. Nie mam jeszcze Tiguan PHEV. Dostalem natomiast do jazd firmowy samochd KIA Optima PHEV. I zaobserwowalem taki objaw w tej KIA. Ja uruchamiam rano ( samochod w garazu podziemnym - temp ok 14 stopni) uruchamia mi sie silnik spalinowy, mimo ze ma wybrany tryb elektryczny i w pelni naladowany akumulator. Nie pytam czy jest to prawidlowe w KIA, bo to nie miejsce na to , ale moje pytanie dotyczy Tiguana. Czy wy macie podbnie przy obecnych temeperaturach ? tzn ze od rqazu wlacza sie silnik spalinowy? co prawda w KIA wwidze ze energia jst przekazywana na akumulator, ale silnik pracuje kilka dobrych minut.
Pewnie amietacie, ze testowalem Tiguana w sierpniu. Duzo wyzsze temperatuty i tam nie pamietam takigomobjawu, Jka byl wybrany tryb elektryczny to dzialal tylko elektryczny.
Jakie sa wasze doswiadczenia?
Kiedyś czytałem, że KIA tak ma...tzn. rozgrzewa silnik cieplny do ewentualnego dalszego użycia przy dynamicznej jeździe. Robi to podobno za każdym razem w celu zabezpieczenia tego silnika przed gwałtownym suchym uruchomieniem .
W moim VW taka procedura nie występuje, aczkolwiek poprzedniej zimy, w mroźny poranek po przejechaniu kilku kilometrów przełączyłem Tiguana z trybu EV na HEV i od razu włączył się silnik spalinowy. Ponieważ stałem w korku, nie chciałem bez potrzeby zużywać benzyny i produkować spaliny. Nie mogłem jednak dedykowanym przyciskiem wrócić do jazdy elektrycznej. Tiguan chciał zakończyć procedurę, przypuszczam że smarowania od dawna nie używanego silnika spalinowego i doładowania akumulatora rozruchowego. W tym trybie pracował jeszcze przez kilka kilometrów, aż dojechałem na miejsce i wyłączełem zapłon. Wcześniej i później taka sytuacja nie wystąpila.
W skrócie. Tiguan jeżeli "ma prąd" jedzie wyłącznie w trybie EV, to ustawienie fabryczne i nadrzędne. Kierowca może je zmienić na HEV, ale musi to robić za każdym razem, po uruchomieniu auta - nie zachowuje się w pamięci ustawień.
W BMW można sobie zdecydować w ustawieniach co jest trybem domyślnym, EV czy PHEV. Co prawda jeszcze nie wiem jak się zachowa przy minus kilkunastu, ale przy minus kilku nadal kulał się na prądzie - po całej nocy pod wiatą, a nie w garażu.
Benzyna odpaliła się dopiero przy mocniejszym przyśpieszeniu z 40 do 70km/h i po kilku minutach zgasła. Przy czym tak to działało też latem, że jeżeli nastąpiło to pierwsze od dłuższego postoju odpalenie silnika, to chwile popracował przed powrotem do elektryka - nie wiem czy chodzi o smarowanie czy rozgrzanie, czy może jedno i drugie.
PS tak, musiałem ;-)
Cytat: arekp w 2023/11/22 13:02
W BMW można sobie zdecydować w ustawieniach co jest trybem domyślnym, EV czy PHEV.
Jakie Ty masz to BMW ?
Ok juz widze . :)
Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk