Autor Wątek: Przyciemnianie szyb  (Przeczytany 15350 razy)

arekp

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1426
  • Thanked: 177 times
  • Model: BMW X5
  • Wersja: 45e M-sport
  • Silnik: 3.0 R6 394KM
  • Napęd: 4x4
Przyciemnianie szyb
« dnia: 2018/06/18 13:25 »
Advertisement
Czy ktoś już robił u siebie?


Ja się przymierzałem od ponad roku, tylko czasu ciągle brakowało. Miałem robić jutro, a dziś rano niespodzianka, telefon i przekładamy wizytę na dzisiejsze popołudnie :D
 

MrBlacker

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1598
  • Thanked: 148 times
  • Model: Tiguan II Allspace
  • Wersja: Highline + Offroad
  • Silnik: 2.0 TSI 180KM
  • Napęd: 4x4
Odp: Przyciemnianie szyb
« Odpowiedź #1 dnia: 2018/06/18 13:29 »
Rozumiem, że fabryczne przyciemnienie Ci nie wystarcza?

Też się zastanawiałem, ale na razie odpuściłem temat.
 

arekp

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1426
  • Thanked: 177 times
  • Model: BMW X5
  • Wersja: 45e M-sport
  • Silnik: 3.0 R6 394KM
  • Napęd: 4x4
Odp: Przyciemnianie szyb
« Odpowiedź #2 dnia: 2018/06/18 13:45 »
Fabryczne przyciemnienie jest bezużyteczne, jeśli z tyłu podróżuje mały bąbel :) Maluch nie może zasnąć jak go rozprasza słońce lub światła aut nas mijających.

Do tego dobrej jakości przyciemnienie, eliminuje sporą część promieni nagrzewających auto - staram się wtedy autem parkować przyciemnioną stroną do słońca.


Korciło mnie przyciemnienie również przednich bocznych szyb - miałem tak w poprzednim, postanowiłem sprawdzić na własnej skórze czy faktycznie przeszkadza zanim zerwę (kupione już z przyciemnieniem). Nie zerwałem przez kolejne lata ;-)

Właściciel zaprzyjaźnionego punktu do którego się wybieram jednak mi odradza, mówił że do zeszłego roku też każde auto oklejał, ale ostatnimi czasy widział dużo więcej kontroli u naszych zachodnich sąsiadów i ludzi, którzy męczyli się zrywając folię żeby nie trafić na lawetę. Nowego auta już nie okleił.
 

MrBlacker

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1598
  • Thanked: 148 times
  • Model: Tiguan II Allspace
  • Wersja: Highline + Offroad
  • Silnik: 2.0 TSI 180KM
  • Napęd: 4x4
Odp: Przyciemnianie szyb
« Odpowiedź #3 dnia: 2018/06/18 13:59 »
Ja oczywiście myślałem tylko o tylnych szybach. Jak jeździłem autami demo to wydawało mi się, że model Allspace ma trochę większe przyciemnienie.
Zobaczymy jak to będzie w rzeczywistości. :)

Aha, ja zastanawiałem się nad piecowym przyciemnianiem (dodam, że jest odwracalne), ale niestety trzeba wyciągać szyby z auta.
 

rk

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1068
  • Thanked: 105 times
  • Model: Tiguan II
  • Wersja: HL+R-Line
  • Silnik: 2.0 TSI 220KM
  • Skąd: ZS
Odp: Przyciemnianie szyb
« Odpowiedź #4 dnia: 2018/06/18 13:59 »
Jak temat rozpracowywałem, nasunęły mi się następujące wnioski:

- mamy trzy rodzaje promieniowania UV. UVA, UVB, UVC. W skrócie UVC odfiltrowuje atmosfera, UVB nas opala a UVA degeneruje DNA (i może się przyczyniać do raka). Z jakiś powodów kierowcy mają problemy po po jednej stronie twarzy częściej niż po drugiej. To samo tyczy się zaćmy. Różnice są małe i trudno powiedzieć jak to się to ma do rzeczywistości.

- nawet to firmowe ograniczenie sprawia, że widzę mniej w deszczu/jak jest ciemno. Z szybami oklejonymi folią może być gorzej. Inna sprawa, że raczej używam kamery i lusterek przy cofaniu, więc szyby boczne nie grają takiej roli

- szyba przednia blokuje całe promieniowanie UVA (jest laminowana/warstwowa/klejona) i generuje bardzo mało drobnych odłamków. Szyby boczne są hartowane (rozpadają się na małe kawałki , więc głowy uciąć/tętnic przeciąć nie powinny) i mają w zależności od marki słabe/nieistniejące zdolności blokowania UVA. Co do UVB to się raczej nie opalicie. Jak jest w VW jeśli chodzi o blokowanie UVA nie wiem. Tylne szyby przyciemniane są termicznie, więc nie wpływa to na zdolności blokowania UVA. Jest to robione raczej, żeby nikt wam nie zaglądał do auta z zewnątrz.

- szyberdachy powinny lepiej filtrować UVA. Powinny, jak jest w VW nie wiem dokładnie. jednak szyba od szyberdachu wygląda inaczej (jest ciemniejsza itp.). Jak ktoś wie, czy blokuje UVA bardziej niż inne szyby, dowiem się tego z chęcią.

- wbrew opiniom, większość ciepła dostaje się do auta przez dach. Laminaty na szybach bocznych blokują przepływ ciepła do auta z zewnątrz ale też z auta na zewnątrz, więc w teorii budujecie sobie pułapkę na ciepło. Pewnie mniej czuć słońce bezpośrednio na skórze, ale temperaturę w aucie i obciążenie klimy to raczej podnosi. Tyle teoria, jak jest w praktyce z chęcią się dowiem (pomiar ważniejszy niż wrażenia;) ) bo nigdy takowych nie miałem. Przypuszczam, że może być lepiej z hałasem i wrażeniem przenikającego z zewnątrz zimna zimą. Jaki jest wpływ na samopoczucie/zdrowie dzieci nie wiem. Na pewno niektóre  okleiny poprawiaja filtrowanie UVA. Podejrzewam, że mniejsze wystawienie na bezpośrednie słońce pomaga skórzanej tapicerce. Warto rozważyć wymianę szyb na laminowane (ciszej, jaśniej, blokują prawie całe UVA)  chociaż wychodzenie z takiego auta po wypadku może być problemem.

- rolety i ich ekwiwalenty mogą być opcją w wypadku dzieci na tylnej kanapie
« Ostatnia zmiana: 2018/06/18 14:03 wysłana przez rk »
 

Robert_em

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 161
  • Thanked: 18 times
  • Model: Tiguan II
  • Wersja: HL R-Line
  • Silnik: 2.0TDI 150KM
  • Skąd: ERA
Odp: Przyciemnianie szyb
« Odpowiedź #5 dnia: 2018/06/18 14:14 »
- rolety i ich ekwiwalenty mogą być opcją w wypadku dzieci na tylnej kanapie

Tego mi najbardziej brakuje w Tigu - nie ma możliwości zamówienia roletek chowanych w drzwiach, jak np. w Touranie czy Passacie.
Jak to się ma do stoliczków z tyłu czy ogólnie rodzinnego charakteru auta?
Ehh..
 

MrBlacker

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1598
  • Thanked: 148 times
  • Model: Tiguan II Allspace
  • Wersja: Highline + Offroad
  • Silnik: 2.0 TSI 180KM
  • Napęd: 4x4
Odp: Przyciemnianie szyb
« Odpowiedź #6 dnia: 2018/06/18 14:17 »
Też bym teraz zamówił rolety, miałem w passacie i było OK.
W Kodiaqu np. jest taka opcja do wyboru.
 

arekp

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1426
  • Thanked: 177 times
  • Model: BMW X5
  • Wersja: 45e M-sport
  • Silnik: 3.0 R6 394KM
  • Napęd: 4x4
Odp: Przyciemnianie szyb
« Odpowiedź #7 dnia: 2018/06/18 14:21 »
niestety trzeba wyciągać szyby z auta.

Nie wiem jeszcze jak to się finalnie odbędzie, ale już wiem że chłopaki będą ściągać boczki.

Na moje obawy, mieli uzasadnienie:

- mają oryginalne klipsy do tapicerek, więc nie będzie lipy z ponownym montażem
- bez sciagniecia boczkow, ryzykują przygrzanie uszczelek lub kiepskie polozenie folii
- jak pozwole im zrobic "po ichnemu", to mam gwarancję na 3 lata



nie ma możliwości zamówienia roletek chowanych w drzwiach


Też tego poszukiwałem. Mają tylko ramki, które mocuje się "wewnątrz" otworu. Nie mieli tego na miejscu w salonie, ani nie planowali zamówienia "na wystawkę", więc odpuściłem.
 

MrBlacker

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1598
  • Thanked: 148 times
  • Model: Tiguan II Allspace
  • Wersja: Highline + Offroad
  • Silnik: 2.0 TSI 180KM
  • Napęd: 4x4
Odp: Przyciemnianie szyb
« Odpowiedź #8 dnia: 2018/06/18 14:23 »
To ja bym na twoim miejscu dał do pieca. Zdecydowanie lepszy efekt. Przy takim samym zaciemnieniu dużo lepsza przejrzystość szyby.
 

arekp

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1426
  • Thanked: 177 times
  • Model: BMW X5
  • Wersja: 45e M-sport
  • Silnik: 3.0 R6 394KM
  • Napęd: 4x4
Odp: Przyciemnianie szyb
« Odpowiedź #9 dnia: 2018/06/18 14:37 »
To ja bym na twoim miejscu dał do pieca. Zdecydowanie lepszy efekt. Przy takim samym zaciemnieniu dużo lepsza przejrzystość szyby.

Folia jest efektem odwracalnym, a TIGa nie będzie w rodzinie na zawsze. Ktoś kolejny będzie miał możliwość podjęcia decyzji.
 

MrBlacker

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1598
  • Thanked: 148 times
  • Model: Tiguan II Allspace
  • Wersja: Highline + Offroad
  • Silnik: 2.0 TSI 180KM
  • Napęd: 4x4
Odp: Przyciemnianie szyb
« Odpowiedź #10 dnia: 2018/06/18 14:45 »
Tak jak przyciemnianie w piecu też jest efektem odwracalnym, tyle że trzeba ponownie wyjąć szyby z auta. :)
« Ostatnia zmiana: 2018/07/04 08:40 wysłana przez MrBlacker »
 

arekp

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1426
  • Thanked: 177 times
  • Model: BMW X5
  • Wersja: 45e M-sport
  • Silnik: 3.0 R6 394KM
  • Napęd: 4x4
Odp: Przyciemnianie szyb
« Odpowiedź #11 dnia: 2018/06/18 22:13 »
No i temat z głowy :) Przy okazji powstało sporo zdjęć do opublikowania w innych wątkach, z rozebranych tylnych drzwi oraz częściowo rozebranej tylnej klapy.


EDIT: wybrałem 20% - na zdjęciu z próbkami góra po prawej.
« Ostatnia zmiana: 2018/06/18 23:09 wysłana przez arekp »
 

tiguan220

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 328
  • Thanked: 35 times
  • Model: A6 C8 Avant
  • Wersja: sport
  • Silnik: 40tdi mHev
  • Napęd: 4x4
  • Skąd: ZK
Odp: Przyciemnianie szyb
« Odpowiedź #12 dnia: 2018/06/18 22:55 »
Sprawdź teraz spasowanie boczków i daj znać czy jest ok. Jaki koszt? Ile godzin zajęło? Jak już mają doświadczenie z tiguanem to sam chętnie podjadę - daj namiary na PW.
 

arekp

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1426
  • Thanked: 177 times
  • Model: BMW X5
  • Wersja: 45e M-sport
  • Silnik: 3.0 R6 394KM
  • Napęd: 4x4
Odp: Przyciemnianie szyb
« Odpowiedź #13 dnia: 2018/06/18 23:21 »
Byłem cały czas obok auta, jestem zadowolony ze sposobu w jaki pracowali - a ci którzy mnie znają, wiedzą że mam dość wysoko zawieszony próg wymagań ;-)


Ekipa blisko współpracuje z kilkoma salonami w okolicy. Koszt 450 PLN brutto, z FV oraz atestem. Czas realizacji ~3h.
 

VENOM

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 289
  • Thanked: 15 times
  • Model: Tiguan II
  • Wersja: H + R-Line
  • Silnik: 2.0 TSI 220KM
  • Skąd: SK
Odp: Przyciemnianie szyb
« Odpowiedź #14 dnia: 2018/07/03 20:14 »
jestem zadowolony ze sposobu w jaki pracowali - a ci którzy mnie znają, wiedzą że mam dość wysoko zawieszony próg wymagań ;-)



Wczoraj (poniedziałek) podziwialiśmy oklejone szyby Arkowego Tiga na żywo. Faktycznie wykonanie perfekcyjne a efekt piorunujący. Warte wydanych pieniędzy. Teraz i mi po głowie chodzi przyciemnienie...