Autor Wątek: Docieranie / wymiana oleju  (Przeczytany 60486 razy)

tiguan220

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 328
  • Thanked: 35 times
  • Model: A6 C8 Avant
  • Wersja: sport
  • Silnik: 40tdi mHev
  • Napęd: 4x4
  • Skąd: ZK
Odp: Docieranie / wymiana oleju
« Odpowiedź #90 dnia: 2019/06/12 13:34 »
Advertisement
Większe znaczenie ma to jak się obchodzimy z silnikiem niż 5tys w te czy w te. Ważne w jakich warunkach użytkuje się auto, czy ciągną jest przyczepa, miasto, korki, zima, lato itd. Przypominam - temat o docieraniu więc ważniejszą pierwszą wymiana niż kolejne
 

apodlesny

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 29
  • Thanked: 4 times
  • Model: Tiguan II Allspace
  • Wersja: H-line
  • Silnik: 2.0 TFSI 220
  • Skąd: WL
Odp: Docieranie
« Odpowiedź #91 dnia: 2019/06/12 13:39 »
mówiąc szczerze to JA (osobiście) czuje się lepiej kiedy olej wymieniam częściej niż wskazuje procedura LL (bez wątpienia wpływa to też pozytywnie na samopoczucie mojego samochodu) ale nie zamierzam perswadować nikomu jego dobrego samopoczucia przy nie tak częstej wymianie oleju (nomen omen i tak wychodzi że kolega tiguan220 który wymienia niby rzadziej i tak robi to znacznie częściej ode mnie:) )
 

Charls

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1116
  • Thanked: 69 times
  • Model: Cupra
  • Wersja: Formentor
  • Silnik: TSI DSG DQ381
  • Napęd: FWD
  • Skąd: GDA
Odp: Docieranie / wymiana oleju
« Odpowiedź #92 dnia: 2019/06/12 13:48 »
Zakładam, że dokładność wykonania tych elementów dziś, a 20-lat temu różni się diametralnie, co również wpływa na mniejsze zużycie - a mniejsze tarcia, to mniejsze temperatury i mniejsze spracowanie oleju. Silnik może więc konstrukcyjnie się nie różnić, ale jakościowo i wytrzymałościowo tak.
Niestety to tylko twoje założenia i pobożne życzenia. Kurczowo trzymasz się wersji, że obecne silniki są hiper i super i nie przyjmujesz do wiadomości, że od lat jakość  w mortoryzacji spada, "nowe" tylko mydli oczy designem i "zapachem" ale jakość nie jest lepsza.


Po czym zakładasz że korbowody, materiały do ich użycia, panewki, wałki rozrządu, cylindry itp... są lepsze? Co takiego się stało przez te 20 lat? Co wymyślili w tym względzie nowego? Odpowiedź brzmi - nic oprócz większej ilości czujników i osprzętu a korby sa takie same...


Porządna motoryzacja skończyła się właśnie 20 lat temu, teraz są jednorazówki i dlatego trzeba o nie dbać jak o oczko w głowie a nie poddawać się bzdetnym trendom i algorytmom stworzonym przez konstruktorów, które rzekomo mają myśleć za nas.


Od nastu lat mówi się wszędzie, że nie należy stosować LL dla dobra silnika, ale widzę tutaj jest odmienne zdanie, każdy zachłyśnięty nowością. Wymieniajcie kiedy chcecie  :)  ja wymieniam kiedy chcę, po prostu macie inne zdania co do obecnej motoryzacji.  ;)  Powodzenia
 

arekp

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1426
  • Thanked: 177 times
  • Model: BMW X5
  • Wersja: 45e M-sport
  • Silnik: 3.0 R6 394KM
  • Napęd: 4x4
Odp: Docieranie / wymiana oleju
« Odpowiedź #93 dnia: 2019/06/12 14:15 »
Aby podsumować, bo wychodzi że się czegoś trzymam, wychodzę z założenia, że ewentualne problemy z silnikiem w moim Tiguanie rozwiąże gwarancja lub któryś z kolejnych właścicieli.
 

Charls

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1116
  • Thanked: 69 times
  • Model: Cupra
  • Wersja: Formentor
  • Silnik: TSI DSG DQ381
  • Napęd: FWD
  • Skąd: GDA
Odp: Docieranie / wymiana oleju
« Odpowiedź #94 dnia: 2019/06/12 15:08 »
ewentualne problemy z silnikiem w moim Tiguanie rozwiąże gwarancja lub któryś z kolejnych właścicieli.


I to jest istota tego, o czym na początku wspominałem :)  zamiast owijać w bawełnę trzeba było tak od razu :)


Proponuję obejrzeć, Łysy naprawdę wie co mówi

https://youtu.be/5lKBRsv2Q_U

Oraz zlanie oleju long life po 22 tys km w nowym aucie

https://youtu.be/nhxYLPvTQOo
« Ostatnia zmiana: 2019/06/12 15:57 wysłana przez Charls »
 

rk

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1068
  • Thanked: 105 times
  • Model: Tiguan II
  • Wersja: HL+R-Line
  • Silnik: 2.0 TSI 220KM
  • Skąd: ZS
Odp: Docieranie / wymiana oleju
« Odpowiedź #95 dnia: 2019/06/12 16:18 »
Już kiedyś to obejrzałem. Łysy może i się zna, ale na nabijaniu licznika odwiedzin;) Wrzucasz na youtuba film o CZARNYCH/złych olejach long-life, opiłkach wyciąganych magnesem a licznik sam leci. Do tego materiał o ceramice i kasa się zgadza. Jakbym zarabiał na YouTubie to (zakładając brak moralności) też bym tak robił.

Ten koleś ma zerowe pojęcie o temacie, widać to choćby w kawałku, gdzie czepia się czarnego koloru oleju.  Nawet nie wspomniał o możliwości, że auto było katowane zwłaszcza na samym początku eksploatacji lub na zimno. Lub o wystąpieniu wady fabrycznej (tj. to co ma miejsce to rozciąganie pojedynczej próbki na całą populację). Nie ma też wersji drugiej strony, czyli co na to BMW. Dla rozsądnego człowieka to się kupy nie trzyma.

Ludzie korzystający z LL kładą coś wartościowego na szali, zatem bym tego nie lekceważył.
Cóż takiego wartościowego? Dla siebie tak, bo więcej w portfelu zostaje ale nic wartościowego dla auta, wszem i wobec wiadome jest że przeciąganie wymian oleju to najgorsze co może być dla silnika

Ja ryzykuję moją własnością czyli silnikiem. Jeśli nie mam racji i coś się z nim stanie, koszty mogą być poważne. Owszem, gwarancja może to pokryć lub mogę wcześniej zbyć pojazd (ale nie muszę, zawsze mam zamiar zostawić je na dłużej tylko różnie to wychodzi;) ).
 

Charls

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1116
  • Thanked: 69 times
  • Model: Cupra
  • Wersja: Formentor
  • Silnik: TSI DSG DQ381
  • Napęd: FWD
  • Skąd: GDA
Odp: Docieranie / wymiana oleju
« Odpowiedź #96 dnia: 2019/06/12 18:50 »
Filmów jest więcej, nie tylko od Łysego, podałem je jako przykład pierwszy lepszy z brzegu.


Dla mnie koniec dyskusji na forum w tym temacie, to jak bicie głową o mur betonowy, większość w kwestii LL mówi A a tutaj mówi się że A jest nieprawdą, to B jest słuszne. Już spotkałem się z takim podejściem na forach wśród ludzi jeżdżących nowymi "furami", nie chce już rozwijać przyczyn tej kwestii
 

Snooper

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 420
  • Thanked: 20 times
  • Model: Tiguan II Allspace
  • Wersja: Highline + R-line (zew)
  • Silnik: 2.0 TDI 190 km
Odp: Docieranie / wymiana oleju
« Odpowiedź #97 dnia: 2019/06/20 22:16 »
Już spotkałem się z takim podejściem na forach wśród ludzi jeżdżących nowymi "furami", nie chce już rozwijać przyczyn tej kwestii

Ale czemu mam myśleć inaczej? Mam auto z salonu, nie katuje go ani przebiegiem ani obrotami ani trasami. Mogę mu zmieniać olej nawet co 10 tys ale po co jeśli producent zakłada inaczej? Bo za 5-6 lat ktoś kto go ode mnie kupi i wtedy zwróci na to uwagę i mi dopłaci do ceny rynkowej? Prędzej zwróci uwagę, że serwisowany w ASO, a i tak będzie się targował o odprysk na masce :)
 

Charls

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1116
  • Thanked: 69 times
  • Model: Cupra
  • Wersja: Formentor
  • Silnik: TSI DSG DQ381
  • Napęd: FWD
  • Skąd: GDA
Odp: Docieranie / wymiana oleju
« Odpowiedź #98 dnia: 2019/06/20 22:47 »
ale po co jeśli producent zakłada inaczej?
producent to nie wyrocznia, myli się i to bardzo w wielu kwestiach,szkoda że to wszystko celowy zamysł bo nie jest ich celem aby auto długo i bezawaryjnie służyło, już sam fakt montażu panewek bez zamków był pomysłem do doopy, pomysł z olejem LL do doopy razy 2, brak interwału wymiany oleju w skrzyni manualnej, brak interwału wymiany filtra oleju w Haldexie gdzie producent Haldexa przewiduje ale VW już nie - to jest mistrzostwo świata, mógłbym długo jeszcze wymieniać ale Was to nie obchodzi bo producent jest dla Was guru, smutne to jest że nie macie wyrobionych właściwych motoryzacyjnych nawyków
 

Kabe

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1097
  • Thanked: 129 times
  • Model: Tiguan II
  • Silnik: 1,4 TSI 150KM ACT
  • Napęd: FWD
  • Skąd: WE
Odp: Docieranie / wymiana oleju
« Odpowiedź #99 dnia: 2019/06/20 23:49 »
właściwych motoryzacyjnych nawyków
Tego sformułowania jeszcze nie słyszałem.
Każdy robi jak uważa, ja nie zamierzam być niewolnikiem swojego auta.
 

asta

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 329
  • Thanked: 16 times
  • Model: Tiguan II
  • Wersja: CL
  • Silnik: 1.4
  • Napęd: FWD
Odp: Docieranie / wymiana oleju
« Odpowiedź #100 dnia: 2019/06/22 23:05 »
nie zamierzam być niewolnikiem swojego auta
i też tak uważam

natomiast o ile chodzi o wymianę oleju to we wszystkich samochodach po gwarancji wymieniam co  2 lata,  na chwilę obecną jeden ma 12 drugi 9 lat  i nic się nie dzieje

jakiś miesiąc temu w tym 12 letnim wymieniłem olej w skrzyni biegów, na moje oko niepotrzebnie, a mechanik tez stwierdził, że szkoda było roboty

dla Charlsa to chyba producenci oleju są guru
 

Charls

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1116
  • Thanked: 69 times
  • Model: Cupra
  • Wersja: Formentor
  • Silnik: TSI DSG DQ381
  • Napęd: FWD
  • Skąd: GDA
Odp: Docieranie / wymiana oleju
« Odpowiedź #101 dnia: 2019/06/22 23:54 »
dla Charlsa to chyba producenci oleju są guru

Mylisz się, ten sarkazm Twój mnie nie rusza, dla mnie guru są mądrzy mechanicy a mądrzy mechanicy, cały świat motoryzacyjny mówi wszem i wobec, że wydłużony interwał olejowy to nic dobrego dla silników a Wy się zachowujecie tak, jakbyście z Księżyca spadli przed chwilą z podróży na sprzęcie z wydłużonym interwałem. Lejcie sobie co chcecie, co ile chcecie i gdzie chcecie, ja naprawdę mam to głęboko gdzieś....


Poza tym sorry, ale to  Wy właśnie zachowujecie się tak, jakby  ASO było dla Was guru i producenci olejów również, bo bezwiednie wierzycie w to, co wam wciskają tylko zapomnieli wam powiedzieć, że macie filtry oleju takie same jak 30 lat temu, ich pojemność i możliwości przechwytywania zanieczyszczeń za grosz się nie poprawiły.


Ktoś tu kiedyś powoływał się na AŚ https://www.auto-swiat.pl/porady/eksploatacja/oleje-long-life-nie-ma-olejow-wytrzymujacych-30-tys-km/tdqt266
« Ostatnia zmiana: 2019/06/23 01:12 wysłana przez Charls »
 

arekp

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1426
  • Thanked: 177 times
  • Model: BMW X5
  • Wersja: 45e M-sport
  • Silnik: 3.0 R6 394KM
  • Napęd: 4x4
Odp: Docieranie / wymiana oleju
« Odpowiedź #102 dnia: 2019/06/23 08:27 »
ja naprawdę mam to głęboko gdzieś....

To moja prośba. Omijaj już ten wątek, bo widzę że bardzo Ciebie drażni.
 

Kabe

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1097
  • Thanked: 129 times
  • Model: Tiguan II
  • Silnik: 1,4 TSI 150KM ACT
  • Napęd: FWD
  • Skąd: WE
Odp: Docieranie / wymiana oleju
« Odpowiedź #103 dnia: 2019/06/23 14:18 »
Podejście @Charls oczywiście ma sens, jeśli ktoś planuje jeździć tym samym autem 250-300 tys. km :-)
Ponieważ większość z nas nie ma takich planów, ani oczekiwań od swojego pojazdu, więc większe koszty związane z częstszą niż zaleca producent wymianą oleju nie mają sensu.
Poprostu nie będę sponsorował użytkowania 2 lub 3 właściciela mojego auta.
 
The following users thanked this post: Snooper

Charls

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1116
  • Thanked: 69 times
  • Model: Cupra
  • Wersja: Formentor
  • Silnik: TSI DSG DQ381
  • Napęd: FWD
  • Skąd: GDA
Odp: Docieranie / wymiana oleju
« Odpowiedź #104 dnia: 2019/06/23 20:13 »


To moja prośba. Omijaj już ten wątek, bo widzę że bardzo Ciebie drażni.


Czyżby na tym forum nie można wyrażać własnej opinii? To że mnie coś drażni ma oznaczać zakaz pisania? Zbanuj moje konto jeśli ci przeszkadzam


większe koszty związane z częstszą niż zaleca producent wymianą oleju nie mają sensu.
Poprostu nie będę sponsorował użytkowania 2 lub 3 właściciela mojego auta.

to smutne że macie takie snobistyczne podejście ale właśnie od samego początku chciałem to uwidocznić, osobiście ani przez ułamek sekundy bym tak nie pomyślał  a wręcz odwrotnie, cieszyłbym się i byłbym dumny że mogę następnemu właścicielowi sprzedać auto ponadprzeciętnie zadbane