Autor Wątek: Nasze wideorejestratory  (Przeczytany 103407 razy)

MrBlacker

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1598
  • Thanked: 148 times
  • Model: Tiguan II Allspace
  • Wersja: Highline + Offroad
  • Silnik: 2.0 TSI 180KM
  • Napęd: 4x4
Odp: Nasze wideorejestratory
« Odpowiedź #45 dnia: 2018/12/17 23:31 »
Advertisement
Zakupiłem sobie w końcu kamerkę. Miał być zestaw dwóch kamerek BlackVue, ale na razie testowo, a może na dłużej jest kamerka DDPAI mini2P.
Sama kamerka w PL dostępna za jakieś 600 zł, ja kupiłem kamerkę z adapterem zasilania na ALI za 350 zł.

Podstawowe parametry kamerki:
  • Rozdzielczość nagrania    2560×1440 (25fps) / 1920×1080 (30fps)
  • Kąt widzenia 140°
  • Obracany obiektyw - można dopasować tak, aby podłączenie przewodu było z lewej albo z prawej strony
  • Bezprzewodowy moduł WiFi 2.4GHz
  • Dodatkowy bezprzewodowy przycisk do robienia zdjęć
  • G-Sensor - 3-osiowy czujnik ruchu
  • WDR (Wide Dynamic Range) - adaptacja w przypadku nadmiernie lub niewystarczająco wyeksponowanej sceny ujęcia
  • Dostosowanie do krajobrazu - regulacja ustawień zapisu kamery w zależności od warunków świetlnych
  • Cyfrowa stabilizacja obrazu
  • Redukcja szumu 3D
  • Eliminacja efektu rybiego oka
  • Adaptacja w przypadku mgły
Jak na tą cenę kamerka całkiem fajna, jakość nagrań bardzo dobra. Moja pierwsza kamerka samochodowa więc nie mam porównania do innych, droższych wynalazków.
Zarządzanie z iPhone'a bezproblemowe.
Na razie testowo podłączona pod gniazdo USB - sprawdzam różne miejsca montażu.
 

MrBlacker

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1598
  • Thanked: 148 times
  • Model: Tiguan II Allspace
  • Wersja: Highline + Offroad
  • Silnik: 2.0 TSI 180KM
  • Napęd: 4x4
Odp: Nasze wideorejestratory
« Odpowiedź #46 dnia: 2018/12/27 20:48 »
Dzisiaj przy okazji wizyty w serwisie VW zapytałem się o koszt zamontowania mojej kamerki (tylko przód).
Montaż u góry po prawej stronie lusterka, czyli przewód trzeba poprowadzić w prawo w podsufitce, następnie prawym przednim słupkiem w dół i później dołem za schowkiem pasażera, konsolą środkową do bezpieczników. Trochę roboty jest, aby to odpowiednio i ładnie ułożyć, a następnie podłączyć pod zasilanie. Wg mnie to 1-2 godziny pracy. Koszt jaki usłyszałem w serwisie to 850 zł.
Szok. Pan z uśmiechem na ustach powiedział, że to niestety dużo pracy, bo trzeba wszystko rozebrać i taniej się nie da. Również się uśmiechnąłem od ucha do ucha jak to usłyszałem i powiedziałem, że chyba sam to zrobię. :D

Przy okazji mam pytanie czy dałoby się jakość podłączyć kamerkę do zasilania w górnej konsoli w okolicy oświetlenia?
Jest tam zasilanie po wyłączeniu zapłonu, nie sprawdzałem jeszcze , ale zapewne 12V.
Częściowo rozebrałem górną konsolę (załącznik) i jest tam miejsce, aby schować adapter zasilania wraz z nadmiarem przewodu zasilającego.
Obawiam się jednak, że podłączenie dodatkowego urządzenia w tym miejscu może powodować jakieś dodatkowe błędy i mieć nieokreślony wpływ na elektronikę w aucie.
Nie mniej jednak jest to najkrótsza droga do źródła zasilania.
 

MrBlacker

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1598
  • Thanked: 148 times
  • Model: Tiguan II Allspace
  • Wersja: Highline + Offroad
  • Silnik: 2.0 TSI 180KM
  • Napęd: 4x4
Odp: Nasze wideorejestratory
« Odpowiedź #47 dnia: 2019/01/05 22:15 »
Niestety w podsufitce na wszystkich wtyczkach jest tylko 5V i 9V, co nie pozwali mi na podpięcie wideorejestratora poprzez specjalny adapter zasilania 12V.
Niestety trzeba będzie poprowadzić przewód do skrzynki bezpiecznikowej.

Próbowałem dzisiaj zdemontować osłonę lewego słupka A, niestety z mizernym skutkiem - nie chciałem czegoś połamać. :)
W osłonie słupka są cztery zaczepy, ale po pociągnięciu puszczają tylko do połowy, a po dokładnym przyjrzeniu się wyglądają tak jakby były jednorazowe i po mocniejszym pociągnięciu mogą zostać zniszczone.
Próbował ktoś z Was ściągać tą osłonę tak, aby niczego nie połamać?
 

TMP

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 449
  • Thanked: 93 times
  • Model: Tiguan II
  • Wersja: HL Offroad
  • Silnik: 2.0 TSI 180KM
  • Napęd: 4x4
Odp: Nasze wideorejestratory
« Odpowiedź #48 dnia: 2019/01/05 22:20 »
Tutaj pokazują jak sobie poradzić ze słupkiem A - ale sam nie próbowałem :)
https://www.autoinstruct.com.au/manufacturer/volkswagen/mk2-tiguan/mk2-tiguan-dash-cam-install/
 
The following users thanked this post: MrBlacker

MrBlacker

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1598
  • Thanked: 148 times
  • Model: Tiguan II Allspace
  • Wersja: Highline + Offroad
  • Silnik: 2.0 TSI 180KM
  • Napęd: 4x4
Odp: Nasze wideorejestratory
« Odpowiedź #49 dnia: 2019/01/05 23:03 »
Wygląda na to, że doszedłem do 6 kroku :)
Tak myślałem, że trzeba będzie te zaczepy jakoś specjalnie wyciągnąć.
Może jutro jeszcze powalczę.
 

MrBlacker

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1598
  • Thanked: 148 times
  • Model: Tiguan II Allspace
  • Wersja: Highline + Offroad
  • Silnik: 2.0 TSI 180KM
  • Napęd: 4x4
Odp: Nasze wideorejestratory
« Odpowiedź #50 dnia: 2019/01/12 19:28 »
W końcu udało mi się zainstalować kamerkę. :)

Podsumowując przewód poprowadzony od bezpieczników wzdłuż słupka A przy kierowcy, dalej podsufitką nad kierowcą i następnie pod osłoną czujników na szybie. Na wierzchu widać tylko ok. 10 cm przewodu. Oczywiście w zestawie kupiłem adapter zasilania do trybu parkingowego, aby zabezpieczyć akumulator.
Jak już wiedziałem co jak porozbierać i podłączyć to zajęło mi to jakieś 2 godziny - 850 zł zaoszczędzone. :)

Kamerka na razie testowa jak pisałem wcześniej, docelowo pewnie będzie BlackVue w wersji DUAL - no chyba, że ta się sprawdzi.
 

rk

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1068
  • Thanked: 105 times
  • Model: Tiguan II
  • Wersja: HL+R-Line
  • Silnik: 2.0 TSI 220KM
  • Skąd: ZS
Odp: Nasze wideorejestratory
« Odpowiedź #51 dnia: 2019/01/12 19:39 »
Czemu jej nie zamontowałeś w osi pojazdu?
 

MrBlacker

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1598
  • Thanked: 148 times
  • Model: Tiguan II Allspace
  • Wersja: Highline + Offroad
  • Silnik: 2.0 TSI 180KM
  • Napęd: 4x4
Odp: Nasze wideorejestratory
« Odpowiedź #52 dnia: 2019/01/12 22:29 »
Zastanawiałem się nad tym, aby zamontować pod lusterkiem, ale tak kamerka jest mniej widoczna i nie wiszą i żadne przewody. :)
 

rk

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1068
  • Thanked: 105 times
  • Model: Tiguan II
  • Wersja: HL+R-Line
  • Silnik: 2.0 TSI 220KM
  • Skąd: ZS
Odp: Nasze wideorejestratory
« Odpowiedź #53 dnia: 2019/01/13 17:57 »
I nie odcina ci części pola widzenia? U mnie była spora różnica, ale moja ma szerszy kąt widzenia. Nie można jej odwrócić (i w konfiguracji obrócić obraz) ?


Ta kamerka zamontowana jest w oknie komunikacyjnym, nie ma z tego powodu żadnych problemów z innymi systemami?
 

MrBlacker

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1598
  • Thanked: 148 times
  • Model: Tiguan II Allspace
  • Wersja: Highline + Offroad
  • Silnik: 2.0 TSI 180KM
  • Napęd: 4x4
Odp: Nasze wideorejestratory
« Odpowiedź #54 dnia: 2019/01/13 20:12 »
Kamera ma dość szeroki kąt widzenia i wydaje mi się, że to co zbiera jest wystarczające. Jest wyżej od Twojej więc bliżej "zbiera" obraz.
Mogę ją obracać o dowolnie lewo/prawo i góra/dół - obraz się automatycznie przestawia. To miejsce mi najbardziej pasowało, więc na razie ta  zostaje. :)

Nie ma problemów z innymi systemami, ale na razie nie wiele jeździłem. A co dokładnie rozumiesz przez "okno komunikacyjne"?
 

arekp

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1426
  • Thanked: 177 times
  • Model: BMW X5
  • Wersja: 45e M-sport
  • Silnik: 3.0 R6 394KM
  • Napęd: 4x4
Odp: Nasze wideorejestratory
« Odpowiedź #55 dnia: 2019/01/13 21:24 »
Podobnie jak @rk mam Blackvue i montowałem ją pod lusterkiem dzięki czemu szeroki kąt widzenia ogarnia równomiernie obie strony auta. Kamerki i przewodów na pierwszy rzut oka nie widać - tym bardziej, że uwagę przyciąga jedynie w nocy widoczna kontrolka od WIFI, którego nie wyłączam dla własnej wygody.
 

MrBlacker

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1598
  • Thanked: 148 times
  • Model: Tiguan II Allspace
  • Wersja: Highline + Offroad
  • Silnik: 2.0 TSI 180KM
  • Napęd: 4x4
Odp: Nasze wideorejestratory
« Odpowiedź #56 dnia: 2019/01/13 21:35 »
@arekp, @rk zróbcie jakąś próbną fotkę oraz screenshot z videoclipu to porównamy zakres widzenia tych kamerek - jakieś skrzyżowanie albo na parkingu przy ścianie?
 

arekp

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1426
  • Thanked: 177 times
  • Model: BMW X5
  • Wersja: 45e M-sport
  • Silnik: 3.0 R6 394KM
  • Napęd: 4x4
Odp: Nasze wideorejestratory
« Odpowiedź #57 dnia: 2019/01/13 21:50 »
Ja myślę, że tu nie ma co porównywać. Jeśli widzisz równo obie strony maski, to jest OK - to ważne, aby w razie sytuacji w której np. pieszy wbiegnie Tobie przed/na auto, było jak najszerzej widać co się wydarzyło.


Dla zaspokojenia ewentualnej ciekawości pod linkiem screen z filmu który miałem akurat pod ręką. DBX ze względu na duży rozmiar - później usunę link.


https://www.dropbox.com/s/xwgm3s29p17ki1z/Screen%20Shot%202019-01-13%20at%2021.48.02.png?dl=0
 

rk

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1068
  • Thanked: 105 times
  • Model: Tiguan II
  • Wersja: HL+R-Line
  • Silnik: 2.0 TSI 220KM
  • Skąd: ZS
Odp: Nasze wideorejestratory
« Odpowiedź #58 dnia: 2019/01/13 21:54 »
Nie ma problemów z innymi systemami, ale na razie nie wiele jeździłem. A co dokładnie rozumiesz przez "okno komunikacyjne"?
Ten czarny obszar na przedniej szybie - on jest tam dla części urządzeń pokładowych, żeby zapewnić ich  komunikację. To ma szczególne znaczenie przy ogrzewanej szybie (nie wiem czy masz). Przy standardowej nie wiem czy są jakieś znaczące zmiany w konstrukcji czy też ten obszar jest tak zaznaczony, żeby nie umieszczać tam zbędnych elementów.

Dla porównania w mojej kamerze widać oba słupki boczne.
 

arekp

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1426
  • Thanked: 177 times
  • Model: BMW X5
  • Wersja: 45e M-sport
  • Silnik: 3.0 R6 394KM
  • Napęd: 4x4
Odp: Nasze wideorejestratory
« Odpowiedź #59 dnia: 2019/01/13 22:05 »
Dla porównania w mojej kamerze widać oba słupki boczne.

No tak, u mnie kamerka z 2016 roku z kątem 129 stopni, u Ciebie aktualny model z 139 stopni. Chyba podałeś mi argument do aktualizacji sprzętu ;-)