START > Forum ogólne

VW Leasing/VW FS - wykup samochodu

(1/8) > >>

TMP:
Zakończyłem właśnie procedurę wykupu z leasingu z Volkswagen Financial Services (d. Volkswagen Leasing), a że szukając wcześniej informacji na ten temat nie było ich za wiele, to może poniższe informacje kiedyś się komuś przydadzą:

* Wykup prywatny
Jest możliwy, jeśli umowa była na jednoosobową działalność gospodarczą. Wystarczy zgłosić taką chęć przez "sprawę" w portalu klienta i podać dane prywatne do faktury. W zasadzie właściwie nie jest to nawet konieczne, można po prostu nie wprowadzać samochodu jako koszt/składnik majątku firmy po wykupie, ale formalna możliwość istnieje.

Co to daje? Możliwość sprzedaży samochodu po upływie min. 6 miesięcy bez uwzględniania przychodu z tego tytułu w DG. Nie nalicza się też podatku VAT 23% od sprzedaży. Są na to interpretacje indywidualne potwierdzające w/w.
   
Wady tego rozwiązania: ograniczenie możliwości rozliczania faktur dotyczących eksploatacji samochodu. Co ciekawe dalej jest to możliwe, ale max. 20% do PIT i 50% VAT. Od 2019 roku nie ma już mechanizmu kilometrówki do rozliczania wykorzystywania samochodu prywatnego do celów firmowych. Opcja może być więc nieopłacalna dla tych, którzy mają bardzo duże koszty eksploatacji czyli po prostu jeżdżą bardzo dużo. Każdy musi to sobie przeliczyć zgodnie z zasadą YMMV (your mileage may vary).


* Faktura sprzedaży
Na trzy i teoretycznie na miesiąc przed końcem umowy powinny przyjść listy "pocztą z trąbką" przypominające o końcu umowy oraz możliwości zwrotu pojazdu (opcja szczególnie atrakcyjna przy leasingu Easy Buy ;) ) lub jego wykupu. Listy przychodzą jednak dość różnie. U mnie ostatni list przyszedł już po tym gdy otrzymałem fakturę sprzedaży, która wystawiona została po 2 dniach od dokonania płatności (czyli nie musi być to rocznica podpisania umowy). I teraz clou programu: o ile bym nie zadzwonił tego dnia i nie zapytał, to nie dowiedziałbym się o tym fakcie jeszcze przez tydzień - tyle zajęło dostarczenie faktury papierowej listem poleconym. Dlaczego data wystawienia faktury ma znaczenie? O tym poniżej.


* Ubezpieczenie
W dniu wystawienia faktury sprzedaży automatycznie kończy się ochrona ubezpieczeniem AC :). Można tego uniknąć aneksując jak najszybciej obowiązującą jeszcze polisę u dealera, ale trzeba mieć do tego w/w fakturę wykupu oraz przede wszystkim wiedzieć, że została już ona wystawiona. Telefonicznie można poprosić o przesłanie skanu na maila i to wystarczy do aneksowania polisy. W przesyłce z fakturą przychodzi pismo przewodnie z wzmianką na ten temat, ale co z ubezpieczeniem w razie "W" w okresie pomiędzy wystawieniem faktury a aneksowaniem polisy - oby nikt nie musiał sprawdzać.


* Rejestracja
W dzisiejszych COVIDowych czasach nie musi to być takie proste - przynajmniej w stolicy urzędy bronią się przed kontaktem z suwerenem. Trzeba się wcześniej umawiać telefonicznie (na ponad miesiąc naprzód) lub internetowo (można trafić na niecały miesiąc naprzód). Teoretycznie w związku z licznymi tarczami nie ma obecnie konieczności dotrzymywania terminu na zgłoszenie nabycia pojazdu, ale jeśli chcemy samochodem udać się za granicę to przerejestrowanie na siebie może być jednak wskazane. Przy wizycie oczywiście trzeba przedstawić aktualne tablice rejestracyjne, nawet jeśli chcemy je zachować (póki co możliwe tylko przy rejestracji w tym samym powiecie co oryginalnie dla leasingu).

Dla samochodów rejestrowanych przed 28 maja 2020 jako właściciel w dowodzie rejestracyjnym i karcie pojazdu będzie wpisany "Volkswagen Leasing GmbH Sp. z o.o.", jednak w związku z przekształceniem formy prawnej w "Volkswagen Financial Services Polska Sp. z o.o." warto wydrukować i dołączyć do wniosku dokumenty pobrane stąd: https://www.vwleasing.pl/Schemat-przeksztalcenia-i-zalaczniki.pdf

Teoretycznie VWFS informował "wydziały komunikacji" o tej zmianie, u mnie jednak było to pewnym zaskoczeniem dla urzędniczki, nawet postanowiono skserować sobie w/w dokumentację na przyszłość. Żadnych problemów z uzyskaniem stałego dowodu rejestracyjnego jednak nie było (poza kolejną koniecznością rezerwacji wizyty).
   

mms1994:

--- Cytat: TMP w 2020/09/05 13:51 ---Wykup prywatny
Jest możliwy, jeśli umowa była na jednoosobową działalność gospodarczą. Wystarczy zgłosić taką chęć przez "sprawę" w portalu klienta i podać dane prywatne do faktury. W zasadzie właściwie nie jest to nawet konieczne, można po prostu nie wprowadzać samochodu jako koszt/składnik majątku firmy po wykupie, ale formalna możliwość istnieje.

Co to daje? Możliwość sprzedaży samochodu po upływie min. 6 miesięcy bez uwzględniania przychodu z tego tytułu w DG. Nie nalicza się też podatku VAT 23% od sprzedaży. Są na to interpretacje indywidualne potwierdzające w/w.
--- Koniec cytatu ---
Mój znajomy miał umowę z 2017r, z wykupem na 10% jakieś i VWFS odmówił FV na nie-firmę ponieważ wartość faktury wykupowej nie była bliska wartości pojazdu w tamtym czasie, jeden z konsultantów był szczery „KAS nas potem ściga i grozi karami za takie wykupy” ;)

TMP:
@mms1994 Jeśli umowa była na spółkę, to wtedy jest tak jak piszesz. Jeśli na jednoosobową działalność, to zarówno własny przykład jak i FAQ stron VWFS potwierdzają moją wersję :):

--- Cytuj ---Kto może wykupić leasingowane auto?
Prawo wykupu pojazdu przysługuje tylko i wyłącznie Leasingobiorcy, osoba trzecia nie może wykupić przedmiotu umowy leasingu. Dopuszcza się możliwość wykupu leasingowanego pojazdu przez Leasingobiorcę, jako osobę fizyczną pod warunkiem, że prowadziła jednoosobową działalność gospodarczą.
--- Koniec cytatu ---

mms1994:
To była JDG. Według konsultantów nie było problemem to ze wykupujesz na pesel zamiast NIP, tylko to ze wykupujesz na pesel poniżej wartości rynkowej, a wcześniej odliczyłeś na firmy resztę. Jak rok temu kupowałem Tiga to takie samo stanowisko słyszałem w 3 salonach z grupy VAG, masz leasing z wysokim wykupem „luz”, masz leasing tradycyjny z wykupem poniżej wartości rynkowej (typu 1 czy 10%) „różnie to bywa”

TMP:
Cóż, nie było moim celem prowadzenie dyskusji prawniczej, bo po prostu się na tym nie znam. Każdy oczywiście zrobi jak uważa, większą jednak wagę przywiązywałbym do stanowiska Krajowej Informacji Skarbowej, niż do opinii pracowników w salonach VW :), np:
https://sip.lex.pl/orzeczenia-i-pisma-urzedowe/pisma-urzedowe/0115-kdit1-2-4012-325-2019-1-ad-pismo-wydane-przez-185055461
lub wyrok WSA w Poznaniu z 2013, sygn. akt I SA/Po 574/13.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

There was an error while thanking
Thanking...
Idź do wersji pełnej