Agregat prodotworczy do domu

Zaczęty przez Ad, 2022/09/11 12:14

Poprzedni wątek - Następny wątek

Ad

Pytanie - czy zna sie ktos na agregatach, albo ma w domu? Chce kupic agregat, prznosny do domu, zeby w razie barku pradu, ciagnal mi pomope ciepla, lodowke, komputery, swiatlo, brame wjazdowa, itd. Podstawowe rzeczy. Kompletnie nie znam sie na temacie. Kazda pomoc bedzie mile widziana. Dzieki

arekp

Przede wszystkim do takiej konfiguracji jak opisałeś, potrzeba odpowiednio przebudować zawartość skrzynki z zabezpieczeniami.

Ja to nazywam "obwody krytyczne". Obwody te poprzedzasz przełącznikiem tzw. "sieć-agregat" - trójstanowy, sieć-zero-agregat.

Jak już będziesz miał wydzielone te obwody, trzeba policzyć ich zapotrzebowanie energetyczne i dobrać agregat.

Ja ostatnio analizowałem i będę się decydował na jakiś z podwójnym zasilaniem, benzyna oraz gaz. Zdecydowanie musi mieć AVR, aby urządzenia nie padły. Jeżeli planujesz podładować nim UPSy, to do tego przydałby się inwertorowy.

Ad

Dzieki Arek za odpowiedz.

Podczas budowy domu sprecyzowalem, ze agregat predzej czy pozniej wjedzie, wiec mam dom przygotowany. Tzn w skrzynce mam przelacznik siec-zero-agregat. Jest tez kabel wypuszczony na zewnatrz w docelowe miejsce, gdzie agregat bedzie stal (chce kupic przenosny, ktory albo juz ma kolka, ale postawie na wozku i bede wystawial, jak bedzie potrzebny). Takze patrzac od strony domu, wszystko jest gotowe. Potrzebny tylko agregat. Mam tez znajomego dobrego elektryka, ktory zreszta robil nam okablowanie calego domu, ktory bedzie to wszystko podlaczal i sprawdzal za pierwszym razem.

Jezeli chodzi o zapotrzebowanie energetyczne, to juz tutaj jest troche trudniej. Teoretycznie elektryk stwierdzil, ze 5.5 kW powinno wystarczyc, ale powiedzial tez, ze nie jest do konca pewien. Ja, zeby byc bardziej bezpieczny, patrze na agregaty do 10kW. Niestety elektry ze mnie bardzo slaby, wiec szukam pomocy. Nie za bardzo rozumiem jak agregat 5.5kW mialby byc OK, jak moja pompa ciepla sama w sobie jest 9kW. Jak wspomnialem, nie znam sie, wiec moze tutaj myle pojecia. Oporcz tego sa inne rzeczy, ktore rowniez chce, aby dzialaly z agregatu. Jak lodowka, swiatlo, komputery (ktory jest polaczony przez UPS). Mimo, ze gotowanie mamy na prad, plyta indukcyjna juz mocno miesza sytuacje i wymaga duzo mocniejszego agregatu, wiec raczej odpada. Elektryk wspomnial tez, ze jednofazowy agregat wystarcza.
Czy mozesz podpowiedziec, dlaczego chcesz agregat z podwojnym zasilaniem? Powiem szczerze, ze na razie rozwazalem tylko albo benzyna albo diesel.

Co masz na mysli piszac AVR? Czy chodzi Ci o to, zeby w przypadku zaniku pradu, agregat sie uruchomil autmotycznie? Jak, tak, to ja czegos takiego nie potrzebuje. Jak urzadzenia sie wylacza, na te pare minut, zanim wyciagne agregat i go podlacze, to sie nic nie stanie.
Nie wiem tez, co masz na mysli piszac o inwertorach. Myslalem, ze agregaty domowe maja juz wszystko co jest wymagane do tego, zeby wysylac bezpieczny prad do domu.

Fotowoltaike tez mam, ale podobno trzeba bedzie wylaczyc przed zalczeniem agregatu.

van_daal

Cytat: Ad w 2022/09/11 22:56... Jak agregat 5.5kW mialby byc OK, jak moja pompa ciepla sama w sobie jest 9kW.
Jestem "z branży" chłodniczej.
Jeśli te 9kW to moc chłodnicza tej pompy to taka pompa pobiera mocy elektrycznej ok. 1/3 wartości mocy chłodniczej czyli w tym przypadku ok. 3kW. To dlatego pompy ciepła są tak opłacalnym źródłem ciepła... Proponuję zajrzeć do dokumentacji pompy. Tam powinno być napisane ile ona bierze mocy elektrycznej.

arekp

@Ad idąc niekoniecznie w kolejności.

AVR - regulacja napięcia. Typowe "budowlane" generatory tego nie mają, a też ich sprzęt nie jest na to wrażliwy. Sprzęt domowy zdecydowanie odwrotnie. Jest bardzo wrażliwy i łatwo go spalić - nie chcę demonizować, ale zakładałbym że po podłączeniu agregatu bez AVR spalisz lodówkę i PC zanim zdążysz wrócić do domu po odpaleniu agregatu ;-)

Dlaczego dwa źródła paliwa? Jak będziesz mieć blackout w okolicy, to z dużym prawdopodobieństwem najbliższa stacja paliw też. I tak jak przez kilka do kilkunastu godzin pojedziesz na zapasie z kanistra, tak możesz mieć problem z dotankowaniem ;-) Butlę z gazem bierzesz ze stojaka.

Bazowej kuchni bym w ogóle nie rozpatrywał. Jeżeli będzie aż tak krytycznie, to odpalisz grila ... lub kup z wyprzedzeniem małą kuchenkę elektryczną. Zdecydowanie bardziej praktyczne.

Jednofazowy generator do PC 9kW? Wątpię. Inna kwestia, że faktyczne jej wymagania mogą być duże i awaryjny agregat kosztowny. Może lepiej darować sobie awaryjne zasilanie PC, a pomyśleć o dołożeniu klimatyzacji z funkcją grzania? 4-5kW max. Ew. kominek lub koza.

UPS'a nie naładujesz bez inwertorowego generatora - lub czegoś pomiędzy. UPS będzie "widział" zasilanie z sieci, ale sinusoida z generatorów nie jest zbyt czysta i UPS będzie to interpretował na zakłócenia z sieci i będzie próbował to gładzić zasilaniem z akumulatora. Docelowo się rozładuje i nie będzie się ładował.


Co do fotowoltaiki, to wszystko zależy jaki masz inweter. Jeżeli jest tzw. hybrydowy, to część z nich zakłada zasilanie z agregatów oraz akumulatory które podtrzymują całość z paneli + prądu zmagazynowanego lokalnie. Jeżli nie ma obsługi agregatu, ale nadal jest hybrydowy (akumulatory), to wpinając PV po stronie obwodów krytycznych (za przełącznikiem sieć-agregat), inwerter w przypadku zaniku sieci zacznie czerpać z PV i akumulatorów, a po odpaleniu agregatu i przełączeniu przełącznika sieć-agregat na agregat, będzie brał prąd z PV + agregat i uzupełni też powstałe braki w akumulatorach.

Ad

Cytat: van_daal w 2022/09/12 08:55
Jestem "z branży" chłodniczej.
Jeśli te 9kW to moc chłodnicza tej pompy to taka pompa pobiera mocy elektrycznej ok. 1/3 wartości mocy chłodniczej czyli w tym przypadku ok. 3kW. To dlatego pompy ciepła są tak opłacalnym źródłem ciepła... Proponuję zajrzeć do dokumentacji pompy. Tam powinno być napisane ile ona bierze mocy elektrycznej.
Dzieki! Musze rzucic okiem do dokumentacji w takim razie.

Ad

Cytat: arekp w 2022/09/12 09:07
@Ad idąc niekoniecznie w kolejności.

AVR - regulacja napięcia. Typowe "budowlane" generatory tego nie mają, a też ich sprzęt nie jest na to wrażliwy. Sprzęt domowy zdecydowanie odwrotnie. Jest bardzo wrażliwy i łatwo go spalić - nie chcę demonizować, ale zakładałbym że po podłączeniu agregatu bez AVR spalisz lodówkę i PC zanim zdążysz wrócić do domu po odpaleniu agregatu ;-)
No to oczywiscie bede szukal takiego z AVR. Nie chce kupowac budowlanych i nie mam tez zamiaru oszczedzac na tym urzadzeniu. Chce, aby bylo dobre i dzialalo przez lata.

CytatDlaczego dwa źródła paliwa? Jak będziesz mieć blackout w okolicy, to z dużym prawdopodobieństwem najbliższa stacja paliw też. I tak jak przez kilka do kilkunastu godzin pojedziesz na zapasie z kanistra, tak możesz mieć problem z dotankowaniem ;-) Butlę z gazem bierzesz ze stojaka.
Dobre myslenie. Popatrze jakie sa ceny na takie z podwojnych zasilaniem.
CytatBazowej kuchni bym w ogóle nie rozpatrywał. Jeżeli będzie aż tak krytycznie, to odpalisz grila ... lub kup z wyprzedzeniem małą kuchenkę elektryczną. Zdecydowanie bardziej praktyczne.
Dostalem ostatnio kuchenke turystyczna na gaz (male butle), wiec w razie czego wode na herbate bedziemy mogli ugotowac (albo zupe). Mam do nich pare butelek w rezerwie.

CytatJednofazowy generator do PC 9kW? Wątpię. Inna kwestia, że faktyczne jej wymagania mogą być duże i awaryjny agregat kosztowny. Może lepiej darować sobie awaryjne zasilanie PC, a pomyśleć o dołożeniu klimatyzacji z funkcją grzania? 4-5kW max. Ew. kominek lub koza.
Elektryk powiedzial jednofazowa, ale powiedzial tez, ze nie zna sie na agregatach zbyt mocno. Wyglada na to, ze bede musial podzwonic po sklepach zajmujacymi sie agrgatami i poprosic o porady.

Mam klimatyzacje z funkcja grzania w calym domu. Ale myslalem, ze z agregatu tego nie pociagnie, wiec nawet nie rozwazalem tej opcji.

Mam tez dosyc solidny kominek w salonie, ale nie mamy porozprowadzanych rur od niego po pokojach. Dom jest duzy i pietrowy, wiec watpie, aby udalo sie nagrzac w calym domu tylko dzieki kominkowi.

Pompa ciepla jest podlaczona do podlogowki, mam podlogowke w calym domu, zadnych kaloryferow, wiec nie musi ona dochodzic do az tak wysokich temperatur, jakby byly grzejniki.

Pompa ciepla byla by preferowana opcja, bo bez niej nie bedziemy mieli cieplej wody w domu.

Dom jest tez 'eco'. DObrze ocieplony, niedawno wybudowny, potrojne szyby, etc. i trzyma cieplo bardzo dobrze.

CytatUPS'a nie naładujesz bez inwertorowego generatora - lub czegoś pomiędzy. UPS będzie "widział" zasilanie z sieci, ale sinusoida z generatorów nie jest zbyt czysta i UPS będzie to interpretował na zakłócenia z sieci i będzie próbował to gładzić zasilaniem z akumulatora. Docelowo się rozładuje i nie będzie się ładował.

To, ze UPS nie bedzie sie ladowal, to nie jest wielki problem dla mnie, zakladajac, ze w najgorszym wypadku mowimy tutaj o 3 dniach bez pradu (tak jak mialo to miejsce zeszlej zimy). Pod warunkiem, ze bedzie 'przepuszczal' zasilanie z agregatu i moj komputer bedzie dzialal.

Komputery sa dla mnie bardzo wazne, bo oboje pracujemy z domu na komputerach. Nie ma pradu = nie ma pracy = nie ma kasy.

CytatCo do fotowoltaiki, to wszystko zależy jaki masz inweter. Jeżeli jest tzw. hybrydowy, to część z nich zakłada zasilanie z agregatów oraz akumulatory które podtrzymują całość z paneli + prądu zmagazynowanego lokalnie. Jeżli nie ma obsługi agregatu, ale nadal jest hybrydowy (akumulatory), to wpinając PV po stronie obwodów krytycznych (za przełącznikiem sieć-agregat), inwerter w przypadku zaniku sieci zacznie czerpać z PV i akumulatorów, a po odpaleniu agregatu i przełączeniu przełącznika sieć-agregat na agregat, będzie brał prąd z PV + agregat i uzupełni też powstałe braki w akumulatorach.
Nie mam akumulatorow z fotowoltaika. Nie sadze tez, aby ten inwerter byl hydrydowy. Nazywa sie Fronius Symo. Z tego co rozmawialem z firma, ktora to zakladala, to nie bedzie to raczej wspolpracowalo z agregatem (podawal mi powody, ale zapomnialem).

Mam tez w domu rekuperacje (Thesslagreen 400), ale mysle, ze to juz bedzie za duzo jak na agregat.

Wyglada na to, ze musze uda sie do jakiegos eksperta, zeby tu przyjechal i mi wszystko podliczyl.

Czy znasz jakis dobry sklep specjalizujacy sie agregatami? Patrzylem, ale nie widze zbyt duzo tutaj w okolicy poza typowymi sklepami typu Castorama. Chcialbym znalezc taki, ktory sie w tym specjalizuje, zeby mi doradzil, a nie namiawial no to, na czym maja najwiekszy zysk.

Ad

Znalazlem firme lokalna, ktora sie tym zajmuje, ale Pan powiedzial, ze nie zna sie na pompach ciepla, ale wg niego, jak mam pompe ciepla 9kW, powinienem patrzec na agregaty trzyfazowe ok 20kW. Cena - okolo 32tys. Szczerze mowiac jest to wiecej niz chcialem wydac.

van_daal

Po co się martwić na zapas? Zwłaszcza, że:
Cytat: Ad w 2022/09/12 11:30Elektryk powiedzial jednofazowa
Oczywiście nie wykluczam, że elektryk ma sklerozę.  ;)

DTRka prawdę powie. Albo tabliczka znamionowa...  ::) 

Ad

Cytat: van_daal w 2022/09/12 12:58
Po co się martwić na zapas? Zwłaszcza, że: 
Oczywiście nie wykluczam, że elektryk ma sklerozę.  ;)

DTRka prawdę powie. Albo tabliczka znamionowa...  ::)
Elektryk nie wiedzial jaka to pompa. On jej nie montowal. Mielismy osobna firme, ktora robila pompe, podlogowke i rekueracje. Rozmawialismy tylko przy okazji na ten temat i nic nie sprawdzal ani nie liczyl.

Sprawdzilem teraz na pompie, jest napisane, ze 'Maximum power 3kW'. Ale w nazwie jest 09. Pompa Panasonica. Rozumiem z tego, ze maksymalnie pompa pobiera 3kW. Czyli jednak agregat do 10kW pownien byc OK.

Jak rozmawialem z firma, ktora to zakladala powiedzili mi, ze to pompa 9kW. Na tabliczce jest natomiast to



EDIT: Faktycznie, pompa jest 9kW. Nic juz z tego nie rozumiem
https://www.aircon.panasonic.eu/MT_en/model/kit-wc09h3e5-wh-sdc09h3e5-1-wh-ud09he5-1/

van_daal

Nie rozumiem czego nie rozumiesz... Napisałem Ci przecież wyżej.
Masz PC o mocy chłodniczej (a właściwie to cieplnej) 9kW, jednofazową o maksymalnym poborze mocy elektrycznej 3kW.
Jaśniej się już nie da... ::)

Ad

Cytat: van_daal w 2022/09/12 15:56
Nie rozumiem czego nie rozumiesz... Napisałem Ci przecież wyżej.
Masz PC o mocy chłodniczej (a właściwie to cieplnej) 9kW, jednofazową o maksymalnym poborze mocy elektrycznej 3kW.
Jaśniej się już nie da... ::)
Jednofazowa?

A czego nie rozumiem? Nie rozumiem, czy mam liczyc ze ta pompa potrzebuje 9kW czy 3kW.

Rozmawialem z paroma sklepmi i tlumaczyl mi typ, ze na rozruch ta pompa bedzie potrzebowala 3 razy tyle energii, wiec wg niego powninenem kupic 12kW agregat minimum. Trojfazowy. Po czy powiedzial, ze oni taki maja za 10tys EURO.

Jak patrzylem po innych sklepach, to ceny na 12kW agregat trojfazowy z AVR zaczynaja sie od 20tys. Jak do tego siadalem dzisiaj rano, to myslalem, ze w 10tys sie zmieszcze :(

Ad

A! Faktycznie jednofazowa. 230V!

OK, czyli moge szukac 12kW jednofazowego agregatu?

van_daal

Cytat: Ad w 2022/09/12 19:31tlumaczyl mi typ, ze na rozruch ta pompa bedzie potrzebowala 3 razy tyle energii, wiec wg niego powninenem kupic 12kW agregat minimum.
Co za BZDURY! Może, tak na wszelki wypadek 12MW?! Nie.
PC którą masz ma elektroniczny sterownik silnika, prawdopodobnie silnik EC i tam nie ma rozruchu ciężkiego.
Sprężarka prawdopodobnie inwerterowa. Poszukaj w DTR czy jest wskazany prąd rozruchu. Jak jest wyższy, niż wynikający z mocy to powinien być wyraźnie podany.
Nie obawiaj się.

IMHO, do domu, wystarczy Ci ten 5,5kW. Ja bym taki kupił bo:
1. PC ma 3kW MAKSYMALNIE czyli przy NOMINALNYM obciążeniu (gdy woda zimna, chałupa totalnie wyziębiona a na zewnątrz -16). Najprawdopodobniej "normalnie", w trybie ciągłym, nie będzie pobierać więcej niż 1kW. No może 1,5kW.
2. pozostałe 2,5kW (a nawet więcej) wykorzystasz na co chcesz. Światło (LED?), komputer i inne pierdy to... 0,5kW?
3. Na kuchnię, czajnik czy co tam masz zostanie jeszcze 2kW.

Starczy? Pamiętaj o współczynniku jednoczesności: na 99% nie zdarzy się, by wszystko chodziło naraz w jednym momencie. A nawet, to agregat na 100% ma odpowiednie zabezpieczenie i najwyżej podejdziesz, naciśniesz guzik, wyłączysz czajnik i dalej będziesz miał prąd.

Pamiętaj, że to ma być tylko AWARYJNE źródło prądu na krótki czas a nie prywatna elektrownia.

Ad

#14
Dziekuje! To co piszesz ma sens. No wlasnie tak to jest, jak czlowiek sie nie zna to wciskaja kity, zeby naciagnac.

Mysle, ze masz racje. Porozgladam sie jutro za takimi do 6kW. Mysle, ze taki moge kupic od reki. Dziekuje jeszcze raz. Bardzo pomocny post.