START > Forum ogólne

Agregat prodotworczy do domu

(1/7) > >>

Ad:
Pytanie - czy zna sie ktos na agregatach, albo ma w domu? Chce kupic agregat, prznosny do domu, zeby w razie barku pradu, ciagnal mi pomope ciepla, lodowke, komputery, swiatlo, brame wjazdowa, itd. Podstawowe rzeczy. Kompletnie nie znam sie na temacie. Kazda pomoc bedzie mile widziana. Dzieki

arekp:
Przede wszystkim do takiej konfiguracji jak opisałeś, potrzeba odpowiednio przebudować zawartość skrzynki z zabezpieczeniami.

Ja to nazywam "obwody krytyczne". Obwody te poprzedzasz przełącznikiem tzw. "sieć-agregat" - trójstanowy, sieć-zero-agregat.

Jak już będziesz miał wydzielone te obwody, trzeba policzyć ich zapotrzebowanie energetyczne i dobrać agregat.

Ja ostatnio analizowałem i będę się decydował na jakiś z podwójnym zasilaniem, benzyna oraz gaz. Zdecydowanie musi mieć AVR, aby urządzenia nie padły. Jeżeli planujesz podładować nim UPSy, to do tego przydałby się inwertorowy.

Ad:
Dzieki Arek za odpowiedz.

Podczas budowy domu sprecyzowalem, ze agregat predzej czy pozniej wjedzie, wiec mam dom przygotowany. Tzn w skrzynce mam przelacznik siec-zero-agregat. Jest tez kabel wypuszczony na zewnatrz w docelowe miejsce, gdzie agregat bedzie stal (chce kupic przenosny, ktory albo juz ma kolka, ale postawie na wozku i bede wystawial, jak bedzie potrzebny). Takze patrzac od strony domu, wszystko jest gotowe. Potrzebny tylko agregat. Mam tez znajomego dobrego elektryka, ktory zreszta robil nam okablowanie calego domu, ktory bedzie to wszystko podlaczal i sprawdzal za pierwszym razem.

Jezeli chodzi o zapotrzebowanie energetyczne, to juz tutaj jest troche trudniej. Teoretycznie elektryk stwierdzil, ze 5.5 kW powinno wystarczyc, ale powiedzial tez, ze nie jest do konca pewien. Ja, zeby byc bardziej bezpieczny, patrze na agregaty do 10kW. Niestety elektry ze mnie bardzo slaby, wiec szukam pomocy. Nie za bardzo rozumiem jak agregat 5.5kW mialby byc OK, jak moja pompa ciepla sama w sobie jest 9kW. Jak wspomnialem, nie znam sie, wiec moze tutaj myle pojecia. Oporcz tego sa inne rzeczy, ktore rowniez chce, aby dzialaly z agregatu. Jak lodowka, swiatlo, komputery (ktory jest polaczony przez UPS). Mimo, ze gotowanie mamy na prad, plyta indukcyjna juz mocno miesza sytuacje i wymaga duzo mocniejszego agregatu, wiec raczej odpada. Elektryk wspomnial tez, ze jednofazowy agregat wystarcza.
Czy mozesz podpowiedziec, dlaczego chcesz agregat z podwojnym zasilaniem? Powiem szczerze, ze na razie rozwazalem tylko albo benzyna albo diesel.

Co masz na mysli piszac AVR? Czy chodzi Ci o to, zeby w przypadku zaniku pradu, agregat sie uruchomil autmotycznie? Jak, tak, to ja czegos takiego nie potrzebuje. Jak urzadzenia sie wylacza, na te pare minut, zanim wyciagne agregat i go podlacze, to sie nic nie stanie.
Nie wiem tez, co masz na mysli piszac o inwertorach. Myslalem, ze agregaty domowe maja juz wszystko co jest wymagane do tego, zeby wysylac bezpieczny prad do domu.

Fotowoltaike tez mam, ale podobno trzeba bedzie wylaczyc przed zalczeniem agregatu.

van_daal:

--- Cytat: Ad w 2022/09/11 22:56 ---... Jak agregat 5.5kW mialby byc OK, jak moja pompa ciepla sama w sobie jest 9kW.
--- Koniec cytatu ---
Jestem "z branży" chłodniczej.
Jeśli te 9kW to moc chłodnicza tej pompy to taka pompa pobiera mocy elektrycznej ok. 1/3 wartości mocy chłodniczej czyli w tym przypadku ok. 3kW. To dlatego pompy ciepła są tak opłacalnym źródłem ciepła... Proponuję zajrzeć do dokumentacji pompy. Tam powinno być napisane ile ona bierze mocy elektrycznej.

arekp:
@Ad idąc niekoniecznie w kolejności.

AVR - regulacja napięcia. Typowe "budowlane" generatory tego nie mają, a też ich sprzęt nie jest na to wrażliwy. Sprzęt domowy zdecydowanie odwrotnie. Jest bardzo wrażliwy i łatwo go spalić - nie chcę demonizować, ale zakładałbym że po podłączeniu agregatu bez AVR spalisz lodówkę i PC zanim zdążysz wrócić do domu po odpaleniu agregatu ;-)

Dlaczego dwa źródła paliwa? Jak będziesz mieć blackout w okolicy, to z dużym prawdopodobieństwem najbliższa stacja paliw też. I tak jak przez kilka do kilkunastu godzin pojedziesz na zapasie z kanistra, tak możesz mieć problem z dotankowaniem ;-) Butlę z gazem bierzesz ze stojaka.

Bazowej kuchni bym w ogóle nie rozpatrywał. Jeżeli będzie aż tak krytycznie, to odpalisz grila ... lub kup z wyprzedzeniem małą kuchenkę elektryczną. Zdecydowanie bardziej praktyczne.

Jednofazowy generator do PC 9kW? Wątpię. Inna kwestia, że faktyczne jej wymagania mogą być duże i awaryjny agregat kosztowny. Może lepiej darować sobie awaryjne zasilanie PC, a pomyśleć o dołożeniu klimatyzacji z funkcją grzania? 4-5kW max. Ew. kominek lub koza.

UPS'a nie naładujesz bez inwertorowego generatora - lub czegoś pomiędzy. UPS będzie "widział" zasilanie z sieci, ale sinusoida z generatorów nie jest zbyt czysta i UPS będzie to interpretował na zakłócenia z sieci i będzie próbował to gładzić zasilaniem z akumulatora. Docelowo się rozładuje i nie będzie się ładował.


Co do fotowoltaiki, to wszystko zależy jaki masz inweter. Jeżeli jest tzw. hybrydowy, to część z nich zakłada zasilanie z agregatów oraz akumulatory które podtrzymują całość z paneli + prądu zmagazynowanego lokalnie. Jeżli nie ma obsługi agregatu, ale nadal jest hybrydowy (akumulatory), to wpinając PV po stronie obwodów krytycznych (za przełącznikiem sieć-agregat), inwerter w przypadku zaniku sieci zacznie czerpać z PV i akumulatorów, a po odpaleniu agregatu i przełączeniu przełącznika sieć-agregat na agregat, będzie brał prąd z PV + agregat i uzupełni też powstałe braki w akumulatorach.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

There was an error while thanking
Thanking...
Idź do wersji pełnej